Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
dyrektor - Mariusz Kubiak
98-220 Zduńska Wola
ul. Getta Żydowskiego 4A
tel. +48 43 824 99 99
+48 43 824 99 90
e-mail: pcpr.zdwola@neostrada.pl
www.pcprzdunskawola.pl
Godziny pracy Powiatowego Centrum: poniedziałek - piątek - 7.30 - 15.30
Dyrektor przyjmuje interesantów codziennie, w sprawach skarg i wniosków w poniedziałki w godzinach od 7.30 do 15.30
I. Statut prawny, forma prawna
1. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zduńskiej Woli zwane dalej "Powiatowe Centrum" jest jednostką organizacyjną Powiatu, wykonującą zadania Powiatu z zakresu pomocy społecznej oraz
z zakresu wspierania osób niepełnosprawnych działającą w formie jednostki budżetowej.
2. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zduńskiej Woli działa na podstawie:
1) ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym / Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 z późn.zm./,
2) ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej /tj. Dz. U. z 2009r Nr 175, poz. 1362 z późn. zm./,
3) ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych /tj. Dz. U. z 2011r. Nr 127, poz. 721 z późn. zm./,
4) ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych /Dz. U. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm./,
5) uchwały Nr VIII/70/99 Rady Powiatu Zduńskowolskiego z dnia 7 maja 1999 r. w sprawie powołania Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zduńskiej Woli,
6) statutu Powiatowego Centrum,
7) regulaminu organizacyjnego Powiatowego Centrum,
8) innych przepisów prawa.
Organizacje i zadania Powiatowego Centrum określa:
Statut
Regulamin organizacyjny
II. Struktura organizacyjna Powiatowego Centrum
1.Powiatowym Centrum kieruje Dyrektor.
2. W strukturze organizacyjnej wyodrębnia się samodzielne jednoosobowe lub wieloosobowe stanowiska pracy:
1) wieloosobowe stanowisko pracy do spraw pomocy społecznej realizujące zadania z zakresu:
- domów pomocy społecznej, ośrodków wsparcia, rozwiązywania problemów wybranych grup społecznych i współdziałania z organizacjami pozarządowymi, doradztwa metodycznego ośrodków pomocy społecznej i pracowników socjalnych oraz pomocy uchodźcom;
placówek opiekuńczo - wychowawczych, opieki nad dziećmi pochodzącymi z rodzin patologicznych, udzielania pomocy osobom opuszczającym placówki opiekuńczo- wychowawcze, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, zakłady poprawcze, schroniska dla nieletnich oraz tworzenie i wdrażanie programów pomocy dziecku i rodzinie;
opieki nad dzieckiem w rodzinach zastępczych, organizowania i prowadzenia poradnictwa specjalistycznego, terapii rodzinnej i interwencji kryzysowej.
Pracownicy:
- Alicja Sowińska - starszy pracownik socjalny;
- Zofia Tarczyńska - starszy pracownik socjalny;
- Agnieszka Świercz – pomoc administracyjna;
2) wieloosobowe stanowisko pracy do spraw rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudniania osób niepełnosprawnych.
Pracownicy:
- Anna Piwowarska - specjalista;
- Katarzyna Ziółkowska - pracownik socjalny, stanowisko współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
3) stanowisko pracy do spraw organizacyjnych i kadr.
Pracownik:
- Alina Parońska – specjalista;
4) stanowisko pracy radcy prawnego.
Pracownik:
- Krzysztof Dobrowolski - radca prawny
5) wieloosobowe stanowisko pracy ds. księgowości, sprawozdawczości i analiz.
Pracownicy:
- Henryka Kowalska - główny księgowy.
- Edyta Ratajczyk - księgowa. Stanowisko współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
6) stanowisko pracy - pomoc administracyjna
- Marcin Sławiński – pomoc administracyjna
- Joanna Grabowska - pomoc administracyjna. Stanowisko współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie działa punkt konsultacyjny czynny w godzinach urzędowania instytucji. Pracownicy socjalni w ramach pracy socjalnej udzielają porad o prawach i uprawnieniach osobom zgłaszającym się do Centrum oraz podejmują wszelkie działania w rozwiązywaniu problemów wynikających z przemocy w rodzinie, alkoholizmu, konfliktów małżeńskich, niepełnosprawności oraz problemów opiekuńczo-wychowawczych z dziećmi, współpracując w tym zakresie z instytucjami, stowarzyszeniami i organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób potrzebujących.
Na terenie powiatu Zduńskowolskiego funkcjonują dwa domy pomocy społecznej dla 182 osób:
- przewlekle somatycznie chorych w Zduńskiej Woli dla 82 osób,
- dla dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie w Przatówku dla 100 osób;
- oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Przatówku dla przewlekle psychicznie chorych
i niepełnosprawnych intelektualnie dla 30 osób.
Zgodnie z art. 19 pkt. 10 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009r. Nr 175, poz. 1362 z późn. zm.) do zadań własnych powiatu należy prowadzenie i rozwój infrastruktury domów pomocy społecznej o zasięgu ponadgminnym oraz umieszczanie w nich skierowanych osób.
Domy pomocy społecznej świadczą usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne na poziomie obowiązującego standardu, w zakresie i formach wynikających z indywidualnych potrzeb osób w nich przebywających.
Do domów pomocy społecznej przyjmowane są osoby, które wymagają całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogące samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, którym nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych.
Wniosek o skierowanie do domu pomocy społecznej wraz z wymaganymi dokumentami osoba zainteresowana składa w ośrodku pomocy społecznej właściwym dla miejsca zamieszkania lub pobytu osoby. Decyzje o skierowaniu do domu pomocy społecznej oraz o odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej wydaje ośrodek pomocy społecznej właściwy dla miejsca zamieszkania osoby zainteresowanej. Na podstawie otrzymanych dokumentów Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie wydaje decyzje o umieszczeniu w domu pomocy społecznej.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Przatówku - jest ośrodkiem wsparcia pobytu dziennego, realizującym zadania z pomocy społecznej z zakresu administracji rządowej, przeznaczonym dla 30 uczestników przewlekle psychicznie chorych i niepełnosprawnych intelektualnie. Celem działalności Środowiskowego Domu Samopomocy jest zapewnienie osobom oparcia społecznego pozwalającego na zaspokojenie ich podstawowych potrzeb życiowych, usamodzielnienie i integrację społeczną.
Wniosek o skierowanie do środowiskowego domu samopomocy wraz z wymaganymi dokumentami osoba zainteresowana składa w ośrodku pomocy społecznej właściwym dla miejsca zamieszkania lub pobytu osoby.
Na podstawie otrzymanych dokumentów Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie wydaje decyzje o umieszczeniu w Środowiskowym Domu Samopomocy.