„Empatyczna edukacja – Empatyczna Polska”. W Miejskim Domu Kultury „Ratusz” trwa dwudniowa konferencja, która rzuca nowe światło na ideę edukacji jako przestrzeni pełnej ludzkich historii, emocji i współpracy
Inicjatorką konferencji jest Anna Szulc – nauczycielka matematyki z I LO im. Kazimierza Wielkiego w Zduńskiej Woli oraz autorka licznych publikacji o empatycznej edukacji. Jej pomysł, który spotkał się z owacjami na stojąco, stał się impulsem do głębokiej refleksji nad obecnym modelem nauczania.
Inauguracyjny wykład przygotowała dr hab. Joanna Mytnik, prof. Politechniki Gdańskiej, zatytułowany „Haptyczne pokolenie w szkole sprzed 200 lat w dobie AI, czyli opowieść o tym, jak slay empatia uratuje świat”. W swoim wystąpieniu podkreśliła, jak dawne, nieelastyczne metody nauczania nie nadążają za dynamicznymi zmianami współczesnego świata. Zwróciła uwagę, że przez ostatnie 20 lat model wychowania zmienił się tak, że dzieci coraz częściej budują swoją tożsamość w wirtualnej przestrzeni, a nie w realnych doświadczeniach. To wyzwanie, jakim jest budowanie kompetencji społecznych i samodzielności w grupie, stało się tematem dyskusji całej konferencji.
Konferencja to również wydarzenie kulturalne. Uczestnicy będą mogli uczestniczyć w imprezach towarzyszących, wśród których wyróżnia się piątkowy spektakl „MURY IV” – przygotowany przez uczniów I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego. Przedstawienie, pełne goryczy, humoru i nadziei na lepszą przyszłość, stawia ważne pytania o wpływ wychowania na życie dzieci oraz o wyzwania komunikacji międzypokoleniowej.
W sobotę, 5 kwietnia o godz. 14.30 w Miejskim Domu Kultury Ratusz otwarte spotkanie, na którym prof. Uniwersytetu Śląskiego Marek Kaczmarzyk będzie mówił na temat „Presja czy pasja? Co w mózgach naszych dzieci możemy zrozumieć dzięki empatycznej edukacji”.
Organizatorem wydarzenia jest Centrum Kształcenia Ustawicznego w Zduńskiej Woli, I Liceum Ogólnokształcące w Zduńskiej Woli oraz Miejski Dom Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli