naglowek.jpg
 
Aktualności
Witaj Maj, Trzeci Maj!
04-05-2012

Obchody świąt majowych w powiecie zduńskowolskim rozpoczęły się 2 maja w kościele NSPJ w Zduńskiej Woli Karsznicach Mszą św. w intencji Ojczyzny. Uroczystego podniesienia flagi państwowej – w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – dokonano na placu przed szkołą im. K. Kłużewskiego i J. Sylli, dokąd uczestnicy święta przeszli w głośnym pochodzie z udziałem orkiestry, budząc zainteresowanie mieszkańców osiedla. Po drodze zatrzymano się przy pomniku Patronów szkoły, by oddać hołd Obrońcom Ojczyzny. Karsznicki Zespół Szkół był gospodarzem pikniku „Połączeni bielą i czerwienią”.


3 maja pogoda również sprzyjała świątecznemu przemarszowi – tradycyjnie już od kościoła św. Antoniego, gdzie została odprawiona uroczysta Msza św., ulicą Łaską pod pomnik bł. Jana Pawła II. W okolicznościowym przemówieniu starosta zduńskowolski Wojciech Rychlik nawiązał do słów Ojca Świętego Jana Pawła II wygłoszonych na Zamku Królewskim w Warszawie z okazji 200-lecia Konstytucji 3 Maja. W uroczystościach uczestniczyły liczne poczty sztandarowe, a także uczniowie klas mundurowych z Wojsławic i Karsznic; delegacje złożone z przedstawicieli kombatantów, władz samorządowych, służb mundurowych, parlamentarzystów, urzędów i spółek, organizacji politycznych i społecznych oraz szkół złożyły wiązanki kwiatów. Wartę przy pomniku pełniła asysta honorowa Garnizonu Sieradz. Aplauz wzbudziła orkiestra OSP z Sędziejowic, która pod batutą pani kapelmistrz Anny Gronowskiej nadawała rytm obchodom zarówno 3, jak i 2 maja, grając melodie marszowe, religijne i patriotyczne.

 

 


Podczas dwudniowych obchodów Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli i Stowarzyszenie Historyczne Chrobry I zorganizowało I Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich z twórczości i  wydarzeń historycznych.

Bardzo dużą oglądalnością mógł się pochwalić festiwal przed inauguracją w Ośrodku Pamięci św. Maksymiliana Marii Kolbego, gdyż profil imprezy na facebooku, odwiedziło 70 tys. osób z kraju i zagranicy, a same prace konkursowe widziało około tysiąca widzów.

Jury w składzie: profesor zwyczajny Pan Grzegorz Królikiewicz – reżyser, Pani Joanna Jarosławska –  Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Zduńskiej Woli oraz  Pan Piotr Paszkiewicz – historyk, w dniu 2 maja oglądali i oceniali 18 filmów, 15 autorów: 

 1. STALOWE PIĘŚCI w reżyserii Stanisława Marka Łukasika
 2. OSTATNIA PANTERA w reżyserii Stanisława Marka Łukasika
 3. CHŁOPAKI Z AK w reżyserii Matiny Bocheńskiej
 4. ZAMACH NA KUTSCHERĘ w reżyserii Jarosława Kuczyńskiego
 5. POKOLENIE w reżyserii Marka Łukasika
 6. FESTUNG BRESLAU w reżyserii Michała Springera
 7. BELEŃ ZAGÓRZYCE 1939–2010 w reżyserii Tymoteusza Kałużewskiego
 8. OKO ZA OKO w reżyserii Konrada Raubo
 9. OBCHODY DNIA PAŃSTWA PODZIEMNEGO w reżyserii Piotra Oleckiego
 10. W POSZUKIWANIU.... w reżyserii uczniów Gminnego Gimnazjum w Czechach
 11. KATYŃ w reżyserii Krzysztofa Szamila Kubika
 12.  NAD WARTĄ w reżyserii Marcela Grabowskiego
 13. POWSTANIE WARSZAWSKIE – HISTORIA POLSKICH BOHATERÓW w reżyserii Łukasza Grabowskiego
 14. CZERSK w reżyserii Janusza Bociana
 15. URODZONY 4 LIPCA w reżyserii Przemysława Cudzicha
 16. OPERACJA FILIP w reżyserii Waldemara Wojciechowskiego
 17. CHROBRY I w reżyserii Radosława Manieckiego, Jarosława Pawłowskiego,
 18. ŻOŁNIERZE WYKLĘCI w reżyserii Radosława Manieckiego

 

Wyłonili następujące prace:


I miejsce – "Chłopaki z AK" w reżyserii Matiny Bocheńskiej


II miejsce – "Chrobry I" w reżyserii Radosława Manieckiego, Jarosława Pawłowskiego


III miejsce – "Powstanie Warszawskie – Historia Polskich Bohaterów" w reżyserii Łukasza Grabowskiegooraz wyróżnili:

 

„Nad Wartą” Marcela Grabowskiego za łączenie czasów;

„Zamach na Kutscherę” Jarosława Kuczyńskiego za scenariusz, reżyserię i styl;

„Beleń Zagórzyce 1939–2010” Tymoteusza Kałużewskiego za styl;

„Ostatnią PANTERĘ” Stanisława Marka Łukasika za zdjęcia i montaż.

 

Misją festiwalu była prezentacja i popularyzacja filmów poświęconych widowiskom historyczno-batalistycznym. To pierwszy i jedyny w Polsce pomysł na promocję tego typu produkcji.

Sponsorzy – Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli, GOKiS w Zapolicach, Społeczna Akademia Nauk w Zduńskiej Woli, Pan Leszek Błaszczyk – Dowódca JRG w Zduńskiej Woli oraz Pani Joanna Jarosławska – ufundowali nagrody pieniężne w wysokości 700 zł za pierwsze miejsce, 400 zł za drugie miejsce i 300 zł za trzecie miejsce oraz cztery wyróżnienia o łącznej wartości ok. 500 zł.

 


W ramach obchodów Narodowego Święta Trzeciego Maja zorganizowano również zawody sportowe: Ogólnopolski Turniej Rugby 7 (na Stadionie Miejskim), Turniej Strzelecki o Puchar Starosty Zduńskowolskiego (na strzelnicy w Wójcinie) i Zawody o Puchar Starosty Zduńskowolskiego "Cała Polska biega" (te zawody odbędą się 18 maja).

 


PDF
DRUKUJ
POWRÓT
banerbox3.png
banerbox1.png
banerbox2.png
Bzyliszek lipiec 2014 rok OK wer Cor 9 (2).JPG
baner-strona-regionalna-wystaw2.jpg
baner_250_250.jpg
zajawka.jpg
kalendarz-imprez2.jpg
ZIP-logo-300x263.jpg
baner_right1.png
Bez tytułu.png
baner_right3.png
EDUKACJA.pdf.01.jpg
14045259_POMOC.jpg
b2.png
logo zw.jpg
logo_promuje_lodzkie do plakatu.jpg
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych
och środ. baner.jpg
polair.jpg
sprawdz-jakosc-powietrza2.jpg
plakat.jpg