naglowek.jpg
 
Aktualności
Droga do rozwoju regionu wiedzie przez Karsznice

Zebranie sprawozdawcze Wspólnoty Lokalnej Osiedla Karsznice w dniu 20 marca było okazją do dyskusji na temat różnorodnych projektów mających wpłynąć na poprawę warunków życia mieszkańców i rozwój dzielnicy.

Starosta Wojciech Rychlik omówił postępy w wyznaczaniu Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego – plan rozwoju został już przyjęty przez lokalne samorządy, a do końca marca w podobny sposób powinna być zatwierdzona koncepcja zagospodarowania. Ogromne szanse rozwojowe Karsznic wiążą się z bliskim już ukończeniem budowy drogi ekspresowej S8 z węzłem pod Marzeninem i wyznaczeniem przez Komisję Europejską transeuropejskiego korytarza transportowego wzdłuż magistrali węglowej. Pozyskanie w ubiegłym roku 1,3 mln zł na opracowanie dokumentów projektowych dotyczących MOF pozwoliło na wyraźne określenie celów, które stawiają przed sobą partnerskie samorządy, najważniejsze z nich to:

wybudowanie uzbrojonego w media łącznika między S8 a obecną drogą krajową 12 (14)

znalezienie partnerów dla budowy portu przeładunkowego na 22 ha należących do PKP

lobbowanie na rzecz zagospodarowania przez inwestorów 200 ha wyznaczonych terenów inwestycyjnych.

 

Marzy nam się, aby to miejsce tętniło życiem – stwierdził starosta. Już jesienią będą rozdzielane środki unijne na projekty strategiczne, MOF może być kluczowym projektem nie tylko w skali regionu, ale i kraju.


Mieszkańcy mieli wiele uwag do stanu dróg na osiedlu – ulice: Spółdzielcza, Staszica, i Jodłowa (łącznie z odcinkiem Świerkowej) mają być ujęte w planie dróg lokalnego dostępu do MOF, gdyż znajdą się w strefie bezpośredniego oddziaływania obszaru rozwoju gospodarczego. W nowej perspektywie finansowej pieniądze na drogi lokalne można pozyskać jedynie w ramach projektów ponadlokalnych. Przedstawiciele zarówno powiatu, jak i miasta zapewniali, że w normalnym trybie są wykonywane prace w ramach bieżącego utrzymania dróg, wyliczali także poważne inwestycje na osiedlu Karsznice w ostatnim czasie.


Największym wyzwaniem na najbliższe lata jest jednak realizacja projektu MOF, która będzie oznaczać ilościowy i jakościowy skok w rozbudowie infrastruktury, boom inwestycyjny i nowe miejsca pracy. Dość powiedzieć, że wartość projektu szacuje się na 200 mln zł.

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
banerbox3.png
banerbox1.png
banerbox2.png
Bzyliszek lipiec 2014 rok OK wer Cor 9 (2).JPG
baner-strona-regionalna-wystaw2.jpg
baner_250_250.jpg
zajawka.jpg
kalendarz-imprez2.jpg
ZIP-logo-300x263.jpg
baner_right1.png
Bez tytułu.png
baner_right3.png
EDUKACJA.pdf.01.jpg
14045259_POMOC.jpg
b2.png
logo zw.jpg
logo_promuje_lodzkie do plakatu.jpg
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych
och środ. baner.jpg
polair.jpg
sprawdz-jakosc-powietrza2.jpg
plakat.jpg