naglowek.jpg
 
Aktualności
Przymiarki do powiatowego budżetu obywatelskiego
11-02-2014

11 lutego w sali konferencyjnej starostwa powiatowego odbyło się rozszerzone posiedzenie Zarządu Powiatu Zduńskowolskiego, na które zaproszono przedstawicieli wszystkich jednostek samorządu terytorialnego z terenu powiatu – omawiano dwie sprawy: 1. propozycję wprowadzenia w 2015 roku powiatowego budżetu obywatelskiego, 2. możliwość wspólnego aplikowania o ośrodki unijne w perspektywie 2014–2020.

We wprowadzeniu do dyskusji starosta Wojciech Rychlik stwierdził, że Zarząd Powiatu przychylnie odnosi się do pomysłu powołania budżetu obywatelskiego, jednak poważnym ograniczeniem jest lista zadań powiatu, który nie może wkraczać w kompetencje samorządów gminnych.


Miasto Zduńska Wola ma świeże doświadczenia w realizacji budżetu obywatelskiego – w krótkim czasie zdołano przygotować odpowiednie procedury i wyłonić 4 zwycięskie projekty (spośród 57), na które rozdzielono 600 tys. zł. Ze względu na pozytywny odbiór społeczny inicjatywa ma być kontynuowana. W gminie Zduńska Wola budżet obywatelski w formie Funduszu Sołeckiego funkcjonuje od 5 lat – największym problemem jest rozdzielenie środków w niejednorodnym środowisku, gdzie nie można zastosować kryterium ilości głosów.


Na spotkaniu mówiono także o innych kryteriach podziału budżetu obywatelskiego, np. o kryterium związanym z dochodami mieszkańców lub o kryterium mówiącym o zaangażowaniu środków samorządu w poszczególne projekty. Zastanawiano się, czy należałoby rozdzielić pulę budżetu obywatelskiego na niewielkie projekty zgłaszane przez mieszkańców, czy zaproponować katalog projektów strategicznych.

Powiat jest w stanie przeznaczyć na budżet obywatelski kwotę nie większą niż 1 mln zł. Przygotowanie ram funkcjonowania takiego budżetu wymagałoby jeszcze wielu ustaleń, należy wyważyć korzyści płynące z oddania głosu obywatelom i obowiązki samorządu realizującego zadania ponadlokalne.


PDF
DRUKUJ
POWRÓT
banerbox3.png
banerbox1.png
banerbox2.png
Bzyliszek lipiec 2014 rok OK wer Cor 9 (2).JPG
baner-strona-regionalna-wystaw2.jpg
baner_250_250.jpg
zajawka.jpg
kalendarz-imprez2.jpg
ZIP-logo-300x263.jpg
baner_right1.png
Bez tytułu.png
baner_right3.png
EDUKACJA.pdf.01.jpg
14045259_POMOC.jpg
b2.png
logo zw.jpg
logo_promuje_lodzkie do plakatu.jpg
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych
och środ. baner.jpg
polair.jpg
sprawdz-jakosc-powietrza2.jpg
plakat.jpg