W hołdzie Żołnierzom Podziemia Niepodległościowego
01-03-2012

29 lutego i 1 marca w Zduńskiej Woli odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne związane z 70. rocznicą powstania Armii Krajowej i Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W pierwszym dniu obchodów honory gospodarza pełniła szkoła w Karsznicach, której patronami kolejarze i żołnierze AKKazimierz Kałużewski i Juliusz Sylla. Pochód z pocztami sztandarowymi przeszedł z placu przed Zespołem Szkół na teren lokomotywowni, gdzie przy tablicy upamiętniającej straconych kolejarzy oddano hołd żołnierzom, którzy ponieśli śmierć w konspiracyjnej walce, ks. Stanisław Dwornik odmówił modlitwę w ich intencji. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością kombatanci, przemawiała pani Danuta Okoń, córka Kazimierza Kałużewskiego, i pan Zbysław Raczkiewicz, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg ŁódźBarka, który przypomniał walkę i martyrologię żołnierzy największej na świecie podziemnej armii.Przez dziesiątki lat byliśmy wyklęci. Jako odchodzący przekazujemy młodym etos AK” – mówił do strzelców z klasy wojskowej karsznickiej placówki. Wiązanki kwiatów przy pomniku złożyły delegacje samorządowców, organizacji społecznych i szkół. W Zespole Szkół została otwarta wystawa Dla Polski walczącejżołnierze Okręgu Łódź AKBarka” – słowo wstępne wygłosił dr Janusz Wróbel z łódzkiego oddziału IPN, przypomniał, że w Kraju Warty (Zduńska Wola i Karsznice znajdowały się na terenach włączonych do Rzeszy) działały komórki dywersji, których zadaniem było szkodzenie przemysłowi i transportowi okupanta; kolejarze, dzięki swej ruchliwości, mogli również podejmować się zadań wywiadowczychw wywiadzie pracował K. Kałużewski.

Uczniowie klasy wojskowej dali pokaz swych umiejętności na placu przed szkołą. W trakcie poczęstunku, przygotowanego przez uczniów klasy gastronomiczno-hotelarskiej, starosta Wojciech Rychlik wręczył grupie młodzieży, która za kilka dni wyjeżdża na praktyki do Anglii, świadectwa ukończenia kursu przygotowawczego ikieszonkowena drogę.

1 marca po raz pierwszy zorganizowano w Zduńskiej Woli obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Inauguracja była skromna, gdyżjak stwierdził w kazaniu ks. prałat Dariusz Kalińskidopiero zaczynamy przywracanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Przed mszą w intencji Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego odbył się apel poległych, a po uroczystości religijnej w Ośrodku Pamięci św. M.M. Kolbego uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego zaprezentowali montaż słowno-muzyczny; następnie uczestnicy obchodów, także przybyła młodzież szkolna, wysłuchali prelekcji o Żołnierzach Wyklętych ilustrowanej materiałami dokumentalnymi – poprowadził ją st. strz. Jarosław Stulczewski. Pokazano film z inscenizacji (z 2010 r.) obławy na żołnierzy podziemia w Zduńskiej Woli z 1951 r., do Ośrodka przeniesiono również wystawę przygotowaną przez IPN.

Spośród kombatantów głos zabrał pan Jan Brzozowski, członek dwóch organizacji niepodległościowych: "Wolność i Niezawisłość" oraz "Katyń", który przybliżył w krótkim wystąpieniu czas walki. Końcowym akcentem uroczystości było złożenie kwiatów na grobie Józefa Przybylskiego, przewodniczącego WiN w Zduńskiej Woli.

Organizatorami dwudniowych uroczystości był Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Starostwo Powiatowe, Zespół Szkół im. K. Kałużewskiego i J. Sylli w Karsznicach, Jednostka Strzelecka 4040 im. płk. I. Boernera w Zduńskiej Woli, Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli. Patronat Honorowy sprawował Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Łódź.