naglowek.jpg
 
Aktualności
Szansa dla Rojkowa
16-05-2013

Z inicjatywy starosty zduńskowolskiego Wojciecha Rychlika wznowiono na naszym terenie poszukiwania ropy i gazu. W latach 70. ubiegłego wieku Oddział PGNiG w Sieradzu odkrył złoże gazu w Zapolu pod Złoczewem – aktualnie realizowany jest projekt wykorzystania tego paliwa w lokalnym ciepłownictwie. Na terenie obecnego powiatu zduńskowolskiego, w Rojkowie, także wykonano odwiert (na głębokość 3.370 m). W dzisiejszym stanie prawnym koncesję na poszukiwanie złóż w naszym regionie posiada PKN ORLEN (jeszcze w latach 70. sieradzki oddział PGNiG przeniesiono do Jasła), dlatego starosta zduńskowolski zwrócił się do spółki ORLEN Upstream z propozycją wznowienia poszukiwań, informując spółkę o wcześniejszych poszukiwaniach i przekazując archiwalne materiały dotyczące odwiertu w Rojkowie.


Na zlecenie właściciela koncesji badania geologiczne na terenie powiatu zduńskowolskiego, sieradzkiego, łaskiego i wieluńskiego podjęła Geofizyka Toruń; prace polegają na penetracji wnętrza ziemi poprzez wysyłanie fal z wibratorów sejsmicznych – odbicia fal od warstw geologicznych pozwalają na zobrazowanie podziemnych struktur w specjalnym programie komputerowym.


Badania geologiczne potrwają do września, zostanie też przeprowadzone satelitarne rozpoznanie badanego obszaru; o ile wyniki okażą się obiecujące, będą wykonane próbne odwierty. Jeśli nasza ziemia kryje bogactwa, orzeł je wyśledzi.

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
banerbox3.png
banerbox1.png
banerbox2.png
Bzyliszek lipiec 2014 rok OK wer Cor 9 (2).JPG
baner-strona-regionalna-wystaw2.jpg
baner_250_250.jpg
zajawka.jpg
kalendarz-imprez2.jpg
ZIP-logo-300x263.jpg
baner_right1.png
Bez tytułu.png
baner_right3.png
EDUKACJA.pdf.01.jpg
14045259_POMOC.jpg
b2.png
logo zw.jpg
logo_promuje_lodzkie do plakatu.jpg
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych
och środ. baner.jpg
polair.jpg
sprawdz-jakosc-powietrza2.jpg
plakat.jpg