Szansa dla Rojkowa
16-05-2013

Z inicjatywy starosty zduńskowolskiego Wojciecha Rychlika wznowiono na naszym terenie poszukiwania ropy i gazu. W latach 70. ubiegłego wieku Oddział PGNiG w Sieradzu odkrył złoże gazu w Zapolu pod Złoczewem – aktualnie realizowany jest projekt wykorzystania tego paliwa w lokalnym ciepłownictwie. Na terenie obecnego powiatu zduńskowolskiego, w Rojkowie, także wykonano odwiert (na głębokość 3.370 m). W dzisiejszym stanie prawnym koncesję na poszukiwanie złóż w naszym regionie posiada PKN ORLEN (jeszcze w latach 70. sieradzki oddział PGNiG przeniesiono do Jasła), dlatego starosta zduńskowolski zwrócił się do spółki ORLEN Upstream z propozycją wznowienia poszukiwań, informując spółkę o wcześniejszych poszukiwaniach i przekazując archiwalne materiały dotyczące odwiertu w Rojkowie.

Na zlecenie właściciela koncesji badania geologiczne na terenie powiatu zduńskowolskiego, sieradzkiego, łaskiego i wieluńskiego podjęła Geofizyka Toruń; prace polegają na penetracji wnętrza ziemi poprzez wysyłanie fal z wibratorów sejsmicznych – odbicia fal od warstw geologicznych pozwalają na zobrazowanie podziemnych struktur w specjalnym programie komputerowym.

Badania geologiczne potrwają do września, zostanie też przeprowadzone satelitarne rozpoznanie badanego obszaru; o ile wyniki okażą się obiecujące, będą wykonane próbne odwierty. Jeśli nasza ziemia kryje bogactwa, orzeł je wyśledzi.