Mobilny punkt badań COVID-19
23-04-2020

Mobilny punkt badań COVID-19 uruchomili wspólnie Starosta Zduńskowolska i Prezydent Zduńskiej Woli. Zespół pobierający próbki do testów na koronawirusa szybko dotrze do mieszkańców, skierowanych na badanie SARS COV-2. Znacząco skróci to czas oczekiwania na diagnozę.

Aż 114 mieszkańców powiatu zduńskowolskiego czekało na test na SARS COV-2 - wynika ze środowego (23.04.20) raportu inspekcji sanitarnej. To osoby, które miały styczność z chorymi na COVID-19 lub są objęte kwarantanną z innych powodów. – Do skierowanych na badanie przyjeżdżała karetka z Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi, której zespół pobierał wymaz do analiz. Nasi mieszkańcy czekali na pobranie materiału do testów nawet kilkanaście dni, bo jednostka dysponuje ograniczoną liczbą pojazdów, które muszą obsłużyć całe województwo - mówi Hanna Iwaniuk, starosta zduńskowolski. Rodziło to poważne konsekwencje. - Wiele osób po otrzymaniu wyniku negatywnego może powrócić do czynności zawodowych. To cenne zwłaszcza w przypadku personalu medycznego. Skrócenie czasu oczekiwania na badanie jest więc w interesie całego społeczeństwa – wyjaśnia Iwaniuk.

Od dziś mieszkańcy powiatu zduńskowolskiego zyskają szybki dostęp do badania. Na ulicach pojawi się mobilny zespół pobierania próbek do testów na koronawirusa, stworzony przez powiat zduńskowolski i władze miasta Zduńska Wola. Profesjonalnie wyposażona, chroniona przed ryzykiem zarażenia, obsługa medyczna, pobierze od pacjentów próbki do badania, które kierowca zawiezie do wyznaczonego laboratorium w Łodzi. Stąd wynik trafi do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zduńskiej Woli, która przekaże go badanemu. Gdy wynik będzie negatywny, sanepid będzie mógł skrócić okres kwarantanny osobom, które na nią skierował.

Działanie naszego zespołu znacząco zwiększy dostęp mieszkańców całego powiatu do testów. Pozwoli to szybko diagnozować osoby zarażone i zmniejszy prawdopodobieństwo ich kontaktu z innymi, a co za tym idzie, uchroni nas przed szerzeniem się choroby – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. Zwraca też uwagę na aspekt mentalny. – Podejrzenie zarażenie koronawirusem napawa obawami o swoje zdrowie i życie. Oczekiwanie na badanie przedłuża stan niepewności. Osobom na kwarantannie chcemy zapewnić maksymalny komfort psychiczny – wyjaśnia Pokora.

Uruchomienie punktu to przykład doskonałej współpracy zduńskowolskiego Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta Zduńska Wola. Miasto zorganizowało samochód i kierowcę, powiat wyposażył pojazd w przenośną lodówkę oraz zapewnił obsługę medyczną z niezbędnymi środkami ochrony osobistej.

Osoby do badania wskazuje zduńskowolski sanepid i to on będzie zarządzał działaniem mobilnego punktu. – Codziennie na testy kierowani są kolejni pacjenci. Załoga będzie pracować w każdy dzień roboczy, dopóki nie przetestujemy wszystkich oczekujących. Później będzie wyjeżdżała w zależności od potrzeb – wyjaśnia Hanna Iwaniuk, starosta zduńskowolska.

Zarażenie koronawirusem objawia się wysoką gorączką, kaszlem, zmęczeniem, bólami mięśni i atakami duszności. Osoby, u których występują te symptomy, powinny skontaktować się z telefonicznie z sanepidem, gdzie uzyskają informacje, jak dalej postępować.

Kontakt do Powiatowej Stacji Sanitarni Epidemiologicznej w Zduńskiej Woli:  512 185 986

Bez tytułu.png
polair.jpg