Zduńskowolscy Policjanci podsumowali 2018 rok
08-02-2019

7 lutego 2019 r. w Komendzie Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli odbyła się odprawa roczna, podsumowująca stan bezpieczeństwa na terenie powiatu zduńskowolskiego oraz efekty pracy funkcjonariuszy w minionym roku. W odprawie uczestniczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi mł. insp. Jarosław Rybka, władze samorządowe, kierownictwo zduńskowolskiej komendy, policjantki i policjanci, służby mundurowe oraz przedstawiciel prokuratury rejonowej w Zduńskiej Woli.

Podczas odprawy zostały omówione wyniki pracy funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli w minionym roku.

W 2018 roku nastąpił niewielki wzrost liczby przy wykrywalności na poziomie 84,5% (2017r. 84,3%). Na podobnym poziomie utrzymała się liczba przestępstw w tzw. 7 kategoriach (bójka i pobicie, uszczerbek na zdrowiu, kradzież cudzej rzeczy, kradzież samochodu, kradzież z włamaniem, rozboje, wymuszenia i kradzieże rozbójnicze, uszkodzenie mienia). Warto zaznaczyć, że w prowadzonych postępowaniach przygotowawczych policjanci odzyskiwali mienie utracone przez pokrzywdzonych oraz zabezpieczali mienie od osób podejrzanych o popełnienie przestępstw na poczet przyszłych kar bądź innych środków karnych. W 2018 roku wartość mienia zabezpieczonego od sprawców przestępstw wyniosła 3 444 071 zł, zaś wartość mienia odzyskanego 432 181 zł. Na drogach powiatu zduńskowolskiego doszło do 39 wypadków drogowych. Było ich o 2 mniej niż w 2017 r. Główne przyczyny wypadków to: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, niedostosowanie prędkości do warunków jazdy. W roku ubiegłym policjanci KPP w Zduńskiej Woli przeprowadzili 6921 interwencji, o 340 mniej niż 2017 roku.

Komendant podziękowała również samorządowcom za bardzo dobrą współpracę, efektem której było między innymi wsparcie finansowe na realizację ponadnormatywnych służb. Na ten cel Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli, Urząd Miasta w Zduńskiej Woli i Urząd Gminy w Zduńskiej Woli przekazały łącznie 32,5 tys zł. Przypomniała również o działaniach profilaktycznych skierowanych do mieszkańców powiatu zduńskowolskiego. Efektem bardzo dobrej współpracy z podmiotami pozapolicyjnymi była wspólna organizacja z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Zduńskiej Woli " II Niebieskiego Pikniku" i konferencji „MileczeNIE - Stop przemocy", które były częścią cyklu akcji "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - Bezpieczna Rodzina".

Głos zabrał również Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi mł.insp. Jarosław Rybka, który podziękował zduńskowolskim funkcjonariuszom za trud i profesjonalizm w realizacji obowiązków służbowych, samorządowcom za współpracę i wsparcie policjantów.

Praca policji została pozytywnie oceniona również przez władze samorządowe, które podziękowały funkcjonariuszom za zaangażowanie w pełnioną służbę i realizację wykonywanych zadań na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu zduńskowolskiego.

Na zakończenie odprawy na ręce Komendanta Powiatowego Policji w Zduńskiej Woli zostały przekazane kluczyki do radiowozu, który został zakupiony dzięki wsparciu finansowemu z budżetów starostwa powiatowego i samorządów. Na ten cel Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli, Urząd Miasta w Zduńskiej Woli, Urząd Gminy i Miasta Szadek, Urząd Gminy w Zduńskiej Woli oraz Urząd Gminny w Zapolicach przekazały ze swoich budżetów łącznie 37.5 tys. złotych. Pozostała część na zakup radiowozów została sfinansowana ze środków Komendy Głównej Policji.

Materiał źródłowy Komenda Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli.