Hołd dla Obrońców linii Warty
03-09-2012

Rekonstrukcja walk w Beleniu Zagórzycach, organizowana już od kilku lat w 1. sobotę września, odbyła się w tym roku w dniu, który łączy się ze wspomnieniem wybuchu II wojny światowej. Żywa lekcja historii zgromadziła na stoku pradoliny Warty kilka tysięcy widzów śledzących przebieg wielowątkowej inscenizacji: sceny święcenia okopów, ucieczki cywilów, powietrznego ataku na grupę uchodźców i linię obrony, walkę dwóch samolotów, atak niemieckiej artylerii (mocne efekty pirotechniczne), a następnie atak piechoty, zdobycie bunkra, kontratak 4 pp Legionów i ostateczną porażkę polskiej obrony. W walkach uczestniczyło kilkanaście grup rekonstrukcyjnych z całej Polski, mieszkańcy gminy Zapolice, zduńskowolscy strzelcy oraz żołnierze 15 SBWD. Jednostka Wojskowa przygotowała również wystawę sprzętu wojskowego i historycznych fotografii, a także stoisko z wydawnictwami. Duże zainteresowanie wzbudziła ekspozycja zabytkowych pojazdów z kolekcji p. Jacka Kopczyńskiego. Namioty gastronomiczne ze specjałami przygotowanymi przez panie z kół gospodyń wiejskich przeżywały prawdziwe oblężenie. Nad zachowaniem porządku czuwali niezawodni druhowie z OSP z pomocą kadetów z Wojsławic.

Rekonstrukcję zorganizował powiat zduńskowolski we współpracy z gminą Zapolice, 15 Sieradzką Brygadą Wsparcia Dowodzenia i Stowarzyszeniem Historycznym „Strzelcy Kaniowscy” z Łodzi. Patronat honorowy objęli: z ramienia Ministra Obrony Narodowej – Dowódca 15 SBWD płk Roman Januszewski, Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień, Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska oraz Polskie Towarzystwo Historyczne.

W niedzielę przy kwaterze wojennej na cmentarzu w Strońsku odprawiono Mszę św. polową, odbył się Apel Poległych z udziałem kompanii honorowej Garnizonu Sieradz. Cześć Obrońcom linii Warty oddano także przy obelisku na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zapolicach – noszącego imię 4 Pułku Piechoty Legionów.