III Powiatowe Dni ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego
17-08-2012

Święto Powiatu splata się z uroczystościami kościelnymi i Świętem Wojska Polskiego. Obchody Powiatowych Dni zainaugurowano po południu 14 sierpnia w trakcie Mszy św. odpustowej w kościele pw. św. M.M. Kolbego na osiedlu „Południe”, której towarzyszyła bogata oprawa: liczne poczty sztandarowe, oddział zduńskowolskich strzelców z klasy wojskowej Zespołu Szkół w Karsznicach oraz asysta honorowa Garnizonu Sieradz, pełniąca wartę honorową przy relikwiach rycerskiego Męczennika.

15 sierpnia – w Dniu Wojska Polskiego, ustanowionego na pamiątkę Bitwy Warszawskiej 1920 roku – pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono wiązanki kwiatów, starosta zduńskowolski Wojciech Rychlik w okolicznościowym przemówieniu wspomniał tych, którzy „dając przykład największej determinacji i bohaterstwa, ocalili niepodległość Ojczyzny i całej chrześcijańskiej Europy”. Następnie uczestnicy zgromadzenia przeszli ulicą Kościelną do bazyliki mniejszej, by wziąć udział we Mszy św. ku czci Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w dniu Jej święta. Po zakończeniu mszy przy pomniku ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem symbolicznie uczczono „Cud nad Wisłą” – zwycięstwo odrodzonej Rzeczypospolitej nad bolszewickim najeźdźcą.

Tradycyjnie już w trakcie uroczystości kościelnych pracownicy Starostwa Powiatowego prowadzili kampanię promującą oświadczenia woli – dotyczące przekazania narządów do przeszczepu po śmierci – nagłośniono także akcję „Wspólnie przeciw białaczce”. W godzinach popołudniowych na terenie Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego odbył się koncert charytatywny na rzecz chorego na białaczkę Mateusza, ucznia I Liceum Ogólnokształcącego – przy tej okazji zorganizowano badania i rejestrację potencjalnych dawców szpiku, skorzystały z tej możliwości 63 osoby.

Dla Mateusza zagrały zespoły: GOOD LUCK, EVENT i Kasia Rajewska z zespołu CONVICT. Nieco wcześniej, o godz. 15.00, na plenerowej scenie wystąpili uczestnicy Powiatowego Przeglądu Pieśni Maryjnych i Maksymilianowych; zebrana publiczność, która dzielnie znosiła kaprysy pogody, wysłuchała także pięknego koncertu muzyki gospel w wykonaniu młodych artystów znanych z programu „Bitwa na głosy”.

Program pierwszego dnia obchodów Powiatowych Dni ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego wypełniły imprezy sportowe: już od rana rozgrywano Turniej Ulicznej Piłki Koszykowej STREETBALL, tuż przed południem na trasę Zduńska Wola – Strońsko – Młodawin wyruszyli uczestnicy I Maksymilianowego Rajdu Rowerowego, a nieco później odbył się Otwarty Wyścig Kolarski „Rowerem po zdrowie” o Puchar Starosty Zduńskowolskiego – w trzech kategoriach wiekowych zwyciężyli: Lena Bułeczka (2003–2006), Adam Szczepanik (1999–2002), Paweł Bułeczka (rocznik 1998 i poniżej).

Uczestnicy rajdu Maksymilianowego zostali wspaniale ugoszczeni w gospodarstwie agroturystycznym p. Wiesława Rumpla w Młodawinie.

Około godz. 21.00 na „Orliku” przy II LO rozpoczął się finał Turnieju Szóstek: w kategorii +16 zwyciężyła Szkółka Piłkarska „Diament”, a w kategorii +35 laury zdobył KS „Budziki”. Warto zaznaczyć, że zduńskowolski Turniej Szóstek jest rozgrywany w ramach Ogólnopolskiej Ligi Mistrzów Orlika: zawody wyższego szczebla w kat. +35 odbędą się 9 IX w Kutnie, natomiast 5 września Zduńska Wola będzie gospodarzem rozgrywek wojewódzkich w kat. +16.