14-11-2016
Galerie:
Ilość fotografii: 19

Mieszkańcy powiatu zduńskowolskiego wzięli udział w powiatowych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

Mszę świętą w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej, celebrowaną przez ks. prałata Dariusza Kalińskiego, poprzedził przemarsz ulicami miasta pocztów sztandarowych i mieszkańców powiatu.

Przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego okolicznościowe przemówienie wygłosił Wojciech Rychlik, Starosta Zduńskowolski. - 11 listopada 1918 r. jest jedną z najważniejszych dat w historii Polski, ponieważ kończy smutny okres rozbiorów oraz ponadstuletniego dążenia Polaków do odzyskania utraconej niepodległości. Niepodległości utraconej w wyniku zmowy i wrogich działań naszych sąsiadów – rozpoczął swoje wystąpienie Wojciech Rychlik.

Wiązanki kwiatów przy pomniku Piłsudskiego złożyli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, organizacji kombatanckich, partii politycznych, stowarzyszeń, szkół, przedszkoli oraz instytucji powiatowych i miejskich.

Na miejscu można było także zobaczyć wystawę zatytułowaną „Zapomniany prezydent - płk Ignacy Berner”, przygotowaną przez Jarosława Stulczewskiego z Jednostki Strzeleckiej 4040.

Uroczystości odbywały się przy akompaniamencie orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Zduńskiej Woli i udziale klas mundurowych z Zespołów Szkół w Wojsławicach i Karsznicach.

Powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości to także V Powiatowy Bieg Niepodległości - Bieg Otwartych Serc. 160 uczestników pokonało 10-kilometrową trasę z metą przy pomniku upamiętniającym odzyskanie niepodległości w Strońsku. W biegu po raz kolejny wzięli udział przedstawiciele Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom !

Wyniki:

Mężczyźni

1. Bartosz Klimek (MUKS PARK Zduńska Wola) - 36.43

2. Paweł Bułeczka (Raj Sport Active) - 37.05

3. Jacek Trociński (Łódź) - 37.28

Kobiety

1. Martyna Balcerzak (Akademia Biegacza Łódź) - 41.27

2. Arleta Matysiak (Raj Sport Active) - 45.32

3. Katarzyna Jeziorna (Sieradz) - 46.01

Organizatorem powiatowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości był Powiat Zduńskowolski.

Partnerem techniczno-organizacyjnymi Biegu Niepodległości byli Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zapolicach oraz Stowarzyszenie Rajsport Active Sieradz.