Tłumy widzów na inscenizacji w Beleniu
06-09-2016
Galerie:
Ilość fotografii: 34

Zakończyła się organizowana po raz 11. Inscenizacja Bitwy nad Wartą z września 1939 roku. W wydarzeniu wzięło udział prawie 200 rekonstruktorów, wcielających się w rolę żołnierzy polskich i niemieckich oraz ludności cywilnej.

W inscenizacji wykorzystano sprzęt wojskowy ze zbiorów Prywatnego Muzeum Historii Pojazdów i Techniki Motoryzacyjnej w Boczkach oraz Muzeum Pojazdów Militarnych w Częstochowie. Ogromne wrażenie na widzach robił uczestniczący w bitwie samolot oraz wykorzystana pirotechnika.

Odtworzono wydarzenia z 4-5września 1939 roku, kiedy obsadzeni w schronach żołnierze 30. pułku Strzelców Kaniowskich przez kilkadziesiąt godzin próbowali powstrzymać niemiecką nawałnicę. Widzowie zobaczyli trzy epizody: ucieczkę cywilów w stronę Łodzi, zdobycie przez Niemców bronionych przez polskich żołnierzy umocnień i podjęty kontratak.

Wydarzeniu towarzyszyły wystawy: sprzętu wojskowego, przygotowana przez Jednostkę Wojskową 1551 w Sieradzu oraz poświęcona II wojnie światowej, przygotowana przez Muzeum Historii Miasta w Zduńskiej Woli. Można było również zobaczyć pojazdy militarne ze zbiorów Prywatnego Muzeum Historii Pojazdów i Techniki Motoryzacyjnej w Boczkach.

Imprezę zorganizowali: Powiat Zduńskowolski, Powiatowe Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli, Gmina Zapolice, GOKiS w Zapolicach, Stowarzyszenie Historyczne "Strzelcy Kaniowscy",15. Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia, Stowarzyszenie Przyjaciół 15. SBWD.

Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawowali: Minister Obrony Narodowej, Wojewoda Łódzki, Marszałek Województwa Łódzkiego, Wojsko Polskie oraz Polskie Towarzystwo Historyczne.

Patronat medialny objęli: TVP Łódź, ZW Media, Telewizja Centrum, Sieradzka TV Media, Rozgłośnia Regionalna Nasze Radio, Dziennik Łódzki, Nasz Tygodnik, portale internetowe: nasze miasto.pl, ezdunska.pl; zdunskawola24.pl, nasze.fm. Partnerem regionalnym Inscenizacji Bitwy nad Wartą z Września 1939 r. był Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.