naglowek.jpg
 
Dziś jest: Czwartek, 25-2-2021
Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława
Portal
Gmina Zapolice
01-02-2012

Gmina Zapolice – 28,4% powierzchni gminy zajmuje Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki. Wśród pięknych krajobrazów wiją się malowniczo trzy rzeki: nieposkromiona Warta, Widawka i maleńka Widełka.  Ciekawe, pagórkowate ukształtowanie terenu w Beleniu i Strońsku ściąga do tych miejscowości wielu letników . W lasach wokół Jeziorka, Pstrokoń i wsi Zamoście budują domki ci, którzy wyrwawszy się z gwarnych miast, szukają tu ciszy i... grzybów. Na terenie gminy rośnie wiele drzew uznanych za pomniki przyrody, w tym aleja 13 lip drobnolistnych w parku podworskim w Strońsku.

 

   

 

 

Na skarpie doliny Warty w Strońsku, w gminie Zapolice, jest usytuowany piękny romański kościół pw. św. Urszuli i Jedenastu Tysięcy Dziewic, wzniesiony w 1. poł. XIII w. Strońska świątynia przynależy do grupy najstarszych budowli ceglanych w Polsce, jej zamysł architektoniczny – nawiązujący ilością elementów do dużych bazylik romańskich – jest określany w literaturze jako program redukowanej bazyliki  .   

 

 

 

 

 

W ostatnich latach dokonano reromanizacji obiektu – głównie w obrębie wnętrza – odrestaurowano także elementy barokowego  wyposażenia.  Jako niezwykle cenny zabytek, kościół został umieszczony na turystycznym Szlaku Romańskim.

 

 

 


 

 

 

 

Podróżując po gminie, napotykamy inne zabytki: murowany dwór w Kalinowej (wzniesiony ok. 1820 r., pierwotnie klasycystyczny), eklektyczny pałac w Pstrokoniach (XIX w.),

kaplicę dworską w Rembieszowie (z początku XIX w.; wyposażenie stanowi m.in. barokowy ołtarz kamienny z końca XVII w. z obrazem Matki Boskiej Bolesnej i Chrystusa ukazującego rany oraz procesyjny krucyfiks), klasycystyczną kaplicę cmentarną Św. Krzyża w Strońsku (z 1821 r.). Na linii rzeki Warty zachował się zespół bunkrów z okresu II wojny światowej, który jest bazą rekonstrukcji największej bitwy jednostek Armii „Łódź”.

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
banerbox3.png
banerbox1.png
banerbox2.png
Bzyliszek lipiec 2014 rok OK wer Cor 9 (2).JPG
baner-strona-regionalna-wystaw2.jpg
baner_250_250.jpg
zajawka.jpg
kalendarz-imprez2.jpg
ZIP-logo-300x263.jpg
baner_right1.png
Bez tytułu.png
baner_right3.png
EDUKACJA.pdf.01.jpg
14045259_POMOC.jpg
b2.png
logo zw.jpg
logo_promuje_lodzkie do plakatu.jpg
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych
och środ. baner.jpg
polair.jpg
sprawdz-jakosc-powietrza2.jpg
plakat.jpg