naglowek.jpg
 
Aktualności
Regionalny Ośrodek Profilaktyki Choroby Nowotworowej przy szpitalu w Zduńskiej Woli oficjalnie otwarty
17-10-2018

Z udziałem m.in. Jerzego Owsiaka, prezesa zarządu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak, członka zarządu i dyrektora ds. medycznych WOŚP uroczyście otwarto Regionalny Ośrodek Profilaktyki Choroby Nowotworowej przy szpitalu w Zduńskiej Woli.

 

Powstanie Ośrodka związane jest z osobą prof. dr hab. n med. Bogdana Kałużewskiego, który od 5 lat jest w stanie spoczynku. Ostatnie 15 lat aktywności zawodowej, jako Kierownik Katedry Genetyki Klinicznej i Laboratoryjnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi poświęcił roli czynników genetycznych w diagnozowaniu, prognozowaniu i profilaktyce raka pęcherza moczowego. Zdobyte doświadczenie pozwoliło profesorowi na złożenie propozycji dyrekcji szpitala w Zduńskiej Woli dotyczącej programu profilaktyki raka pęcherza moczowego. Propozycja ta spotkała się z akceptacją i uznaniem i od 3 lat jest realizowana, a od teraz jej bazą będzie nowo powstały Regionalny Ośrodek Profilaktyki Choroby Nowotworowej przy szpitalu w Zduńskiej Woli.

 

Wykład na temat nowoczesnych metod wykrywania i leczenia chorób nowotworowych wygłosił prof. dr hab. n. med. Jan Lubiński z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

 

Ośrodek został wsparty przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dla placówki został zakupiony wysokiej klasy ultrasonograf wraz z oprogramowaniem do elastografii oraz Share Wave, wysokiej klasy optyczny kolposkop, wirówki, mikroskop, komora laminarna do badań DNA i RNA, wysokiej klasy lodówki i zamrażarki.

 

 

Cele statutowe funkcjonowania placówki są zgodne z Narodowym Programem Zwalczania Chorób Nowotworowych i dotyczą m.in.:

  • Program profilaktyki raka pęcherza moczowego – finansowany przez Radę Powiatu Zduńskowolskiego.
  • Moduł I – wczesne wykrywanie nowotworów złośliwych w rodzinach wysokiego ryzyka, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi i raka jajnika – finansowany przez Ministerstwo Zdrowia.
  • Moduł II - wczesne wykrywanie i prewencja nowotworów złośliwych w rodzinach wysokiego ryzyka, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego i błony śluzowej trzonu macicy – finansowany przez Ministerstwo Zdrowia.

 

W planach rozwojowych Ośrodka przewidywana jest ścisła współpraca z Sekcją Genetyki Klinicznej Nowotworów Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka oraz Radą Naukową Ośrodka, która zostanie powołana w najbliższych dniach.

 

Uroczyste otwarcie Ośrodka miało miejsce dziś, 17 października, w Zduńskowolskim Inkubatorze Przedsiębiorczości oraz  Regionalnym Ośrodku Profilaktyki Choroby Nowotworowej przy szpitalu.

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
banerbox3.png
banerbox1.png
banerbox2.png
Bzyliszek lipiec 2014 rok OK wer Cor 9 (2).JPG
baner-strona-regionalna-wystaw2.jpg
baner_250_250.jpg
zajawka.jpg
kalendarz-imprez2.jpg
ZIP-logo-300x263.jpg
baner_right1.png
Bez tytułu.png
baner_right3.png
EDUKACJA.pdf.01.jpg
14045259_POMOC.jpg
b2.png
logo zw.jpg
logo_promuje_lodzkie do plakatu.jpg
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych
och środ. baner.jpg
polair.jpg
sprawdz-jakosc-powietrza2.jpg
plakat.jpg