naglowek.jpg
 
Aktualności
POWIATOWE OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Uroczystości związane z uczczeniem Święta 11 Listopada rozpoczęły się pod tablicą upamiętniającą płk. Ignacego Boernera – zduńskowolanina, bliskiego współpracownika Józefa Piłsudskiego oraz „ministra poczt i telegrafów” w II Rzeczpospolitej – znajdującą się na ścianie budynku Urzędu Pocztowego przy ul. Kilińskiego. Z tego miejsca uczestnicy obchodów, w tym poczty sztandarowe, przeszli pod przewodnictwem orkiestry OSP Zduńska Wola do bazyliki mniejszej, gdzie została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny.

O godz. 12 delegacje władz różnego szczebla, przedstawiciele organizacji społecznych i politycznych, urzędów oraz szkół złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności. W okolicznościowym przemówieniu starosta Wojciech Rychlik przypomniał, że powrót Polski na mapę Europy po 123 latach niewoli był możliwy po klęsce trzech państw zaborczych: Rosji, Austrii i Niemiec, będącej skutkiem przegranej wojny z lat 1914–1918. W tym roku obchodzimy setną rocznicę wybuchu I wojny światowej, która, jak każdy konflikt zbrojny, zebrała tragiczne żniwo i z wielu względów zasłużyła na przypisane jej miano „samobójstwa Europy”, lecz przyniosła wyzwolenie narodom ubezwłasnowolnionym przez zmowę mocarstw na Kongresie Wiedeńskim w 1815 r.

 


 

Po zakończeniu uroczystości u wylotu ul. Kościelnej pojawili się uczestnicy III Powiatowego Biegu Niepodległości. 77 zawodników zarejestrowanych (oraz jeden „spóźnialski”, który zdołał jeszcze wyprzedzić kilku rywali) pokonało w regulaminowym czasie 10-kilometrową trasę, kończącą się pod pomnikiem upamiętniającym 10-lecie Odzyskania Niepodległości w Strońsku. Wszyscy biegacze otrzymali pamiątkowe medale, natomiast zdobywcy miejsc na podium w kategorii mężczyzn i kobiet zostali uhonorowani bonami towarowymi na artykuły sportowe. Najlepsi zawodnicy to: Piotr Pietrasiak i Anna Zalewska, Michał Mieleszkiewicz i Małgorzata Światowa, Jakub Manikowski i Julia Kwiatkowska. Statuetkami i drobnymi upominkami wyróżniono dwóch zawodników: najmłodszego – 11-letniego Łukasza Mieleszkiewicza oraz najstarszego – 64-letniego Zygmunta Wereckiego. Na mecie biegu pojawiło się również wielu rowerzystów oraz motocyklistów.


Zawody były opatrzone hasłem „Bieg Otwartych Serc”; tradycyjnie wzięły w nich udział osoby po przeszczepie serca. Przy okazji tej imprezy Fundacja Śląskiego Centrum Chorób Serca z Zabrza propaguje ideę przeszczepów, współpracując w tym zakresie z Powiatem Zduńskowolskim.


PDF
DRUKUJ
POWRÓT
banerbox3.png
banerbox1.png
banerbox2.png
Bzyliszek lipiec 2014 rok OK wer Cor 9 (2).JPG
baner-strona-regionalna-wystaw2.jpg
baner_250_250.jpg
zajawka.jpg
kalendarz-imprez2.jpg
ZIP-logo-300x263.jpg
baner_right1.png
Bez tytułu.png
baner_right3.png
EDUKACJA.pdf.01.jpg
14045259_POMOC.jpg
b2.png
logo zw.jpg
logo_promuje_lodzkie do plakatu.jpg
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych
och środ. baner.jpg
polair.jpg
sprawdz-jakosc-powietrza2.jpg
plakat.jpg