naglowek.jpg
 
Aktualności
POWSTANIE STYCZNIOWE W POWIECIE ZDUŃSKOWOLSKIM
18-05-2015

Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli w ramach swojego jubileuszowego roku działalności zaprosiło mieszkańców powiatu i miasta na widowisko plenerowe pn.: POWSTANIE STYCZNIOWE W POWIECIE ZDUŃSKOWOLSKIM na terenie Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego przy ul. Dolnej. Zaprezentowano jak wyglądały przygotowywania do powstania styczniowego i jakie były przyczyny tego zrywu niepodległościowego. Przybliżono sytuację panującą na terenie guberni kaliskiej w której wówczas znajdowały się ziemie powiatu zduńskowolskiego. Przypomniano postacie, które odegrały sporą rolę w powstaniu, m.in. miejscowego pastora Edwarda Boernera, gen. Edmunda Taczanowskiego i Józefa Oxińskiego. Odbyło się krótkie widowisko wzorowane na zwycięskiej bitwy pod Sędziejowicami i obozowisko powstańcze. Była także wystawa, z której można było się dowiedzieć dokładniej, jak przebiegało powstanie styczniowe w regionie sieradzkim.

 

Widowisko plenerowe zostało zorganizowane i przygotowane przez Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli i Grupę Rekonstrukcji Historycznych Bractwo Rycerskie „Złoty Krzyż” w którym udział wzięli rekonstruktorzy z: Kujawskiego Ochotniczego Oddziału Powstańców Anno Domini 1863 z Radziejowa, Klubu Historyczno-Regionalnego Gloria Victis z Wielunia, 31 Pułku Strzelców z Mszczonowa, Łucznicy św. Jerzego z Poddębic, Stowarzyszenia ,,Chrobry I” ze Zduńskiej Woli.

 

Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez powiat zduńskowolski. Ponadto wsparcia w różnej formie udzielili: Powiatowe Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli, Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Szaniawskiego w Zduńskiej Woli, Społeczna Akademia Nauk, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Zduńskiej Woli, Gminna Spółdzielnia z Szadku, PSS „Społem” w Zduńskiej Woli, Teatr Cultus, Publiczne Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zduńskiej Woli, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Zduńskiej Woli.

 

tekst: J. Stulczewski

fot.: J. Jeziorska/ R. Zieliński/ M. Stawski/ R. Maniecki


PDF
DRUKUJ
POWRÓT
banerbox3.png
banerbox1.png
banerbox2.png
Bzyliszek lipiec 2014 rok OK wer Cor 9 (2).JPG
baner-strona-regionalna-wystaw2.jpg
baner_250_250.jpg
zajawka.jpg
kalendarz-imprez2.jpg
ZIP-logo-300x263.jpg
baner_right1.png
Bez tytułu.png
baner_right3.png
EDUKACJA.pdf.01.jpg
14045259_POMOC.jpg
b2.png
logo zw.jpg
logo_promuje_lodzkie do plakatu.jpg
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych
och środ. baner.jpg
polair.jpg
sprawdz-jakosc-powietrza2.jpg
plakat.jpg