Dziś jest: Piątek, 24-11-2017
Imieniny: Emmy, Flory, Romana
Biblioteki
01-02-2012

Ważną grupą placówek kulturalnych są biblioteki. Na terenie powiatu działają 3 biblioteki publiczne, jedna pedagogiczna i biblioteka księży orionistów. Ogółem zbiory biblioteczne zawierają ponad 302,7 tys. książek, zatem na 1 mieszkańca powiatu przypadają w przybliżeniu 4 książk

Największą biblioteką jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli, która służy mieszkańcom miasta i gminy Zduńska Wola. Na mocy porozumienia realizuje ona zadania biblioteki powiatowej.  Biblioteka organizuje obsługę biblioteczną dla mieszkańców miasta i gminy  Zduńska Wola.  Sieć biblioteczną MBP tworzą:  wypożyczalnia i czytelnia dla dorosłych i młodzieży, filia dla dzieci przy ul. Łaskiej 12, filia przy ul. Szkolnej 22 B oraz filie na terenie gminy Zduńska Wola, w Annopolu, Janiszewicach, Korczewie i Krobanowie. W 2008 roku MBP otworzyła po 10-letniej przerwie w funkcjonowaniu filię w Karsznicach przy ul. 1 Maja 5/7. Księgozbiór biblioteki to obecnie 158 tys. woluminów (z tego 34 tys. w gminie) oraz 426 tytułów „książki mówionej” na 5816 kasetach, 50 audiobooków, 76 rękopisów Jerzego Szaniawskiego. Od listopada 2009 roku – dzięki unowocześnieniu programu bibliotecznego SOWA – MBP udostępnia bazę księgozbioru wypożyczalni, filii dla dzieci oraz filii nr 2 w Internecie pod adresem – www.mbp.zdunskawola.pl W styczniu 2010 roku uruchomiono automatyczną wypożyczalnię filii dla dzieci. Oprócz udostępniania zbiorów biblioteka prowadzi popularyzację książki i czytelnictwa poprzez takie formy jak: wystawy, lekcje biblioteczne, kiermasze książek, spotkania autorskie, konkursy m.in. Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Jerzego Szaniawskiego, pogadanki, gry i zabawy z książką, prelekcje, zgaduj-zgadule, quizy itp. Biblioteka włącza się w organizację imprez ogólnopolskich, tj. „Cała Polska czyta dzieciom” oraz organizowany w maju „Tydzień Bibliotek”. W bibliotece działa internetowa czytelnia.

Na terenie gminy i miasta Szadek pracuje 5 bibliotek publicznych: Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Szadku oraz filie biblioteczne w Boczkach, Górnej Woli, Krokocicach i Prusinowicach. Księgozbiór MiGBP w Szadku liczy 20051 woluminów, FB w Boczkach – 6469, FB w Górnej Woli – 6934, FB w Krokocicach – 8766, FB w Prusinowicach – 7477. Filie pracują w wymiarze dziesięciu godzin tygodniowo.

Gminna Bibliotek Publiczna w Zapolicach posiada jedną filię w Rembieszowie. Księgozbiór obu placówek to ponad 24 tysiące woluminów. W bibliotece w Zapolicach działa internetowa czytelnia. W 2002 roku uruchomiono automatyczną wypożyczalnię w programie bibliotecznym SOWA.

Biblioteka Pedagogiczna w Zduńskiej Woli służy potrzebom kształcenia się i doskonalenia nauczycieli, studentów różnych kierunków, uczniów i innych czytelników związanych z procesem nauczania i samokształcenia, upowszechnia nowoczesne tendencje w kształceniu i wychowaniu. Placówka jest znaczącą instytucją oświatową na terenie powiatu, posiada księgozbiór liczący 41.000 woluminów książek, 1492 czasopism oraz 453 woluminy zbiorów specjalnych, prenumeruje 48 tytułów czasopism, głównie z dziedziny pedagogiki. Biblioteka współpracuje ze szkołami, placówkami oświatowymi, placówkami doskonalenia nauczycieli i z innymi bibliotekami, prowadzi Zespół Samokształceniowy Bibliotekarzy Powiatu Zduńskowolskiego. Działalność biblioteki opiera się na upowszechnianiu nowoczesnych technologii naukowych i odkryć poprzez przygotowywanie bibliograficznych zestawień tematycznych, wystaw, prezentowanie w mediach nowości książkowych. Placówka prowadzi zajęcia biblioteczne wśród dzieci i młodzieży, przygotowuje wernisaże, spotkania autorskie oraz różne konkursy; od 3 lat organizuje wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych powiatu zduńskowolskiego coroczny literacki „Konkurs Jednego Wiersza”, każdego roku urządza kiermasz „Książki Bezcennej” oraz aktywnie włącza się w organizację akcji ogólnopolskich: „Cała Polska Czyta Dzieciom”, „Tydzień Bibliotek”. Zbiory biblioteki są udostępniane w systemie komputerowym w programie bibliotecznym SOWA.W czytelni biblioteki działa Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej, umożliwiające czytelnikom bezpłatny dostęp do internetu.

Biblioteka Zgromadzenia Księży Orionistów mieści się w Domu Misyjnym przy ul. Łaskiej 88. W księgozbiorze znajduje się ponad 30 tys. woluminów z dziedziny: teologii, historii, filozofii, psychologii oraz innych kierunków humanistycznych. Biblioteka posiada również bogaty zbiór periodyków o tematyce religijnej i społecznej.