Pieszy szlak turystyczny "Wokół Zduńskiej Woli" o długości 22 km.
Przebieg szlaku: Zduńska Wola (0,0) - Paprotnia (9,0) - Zapolice (13,0) - Strońsko (16,0) - Beleń (18,0) - Poręby (22,0).
Szlak wyznaczony kolorem zielonym biegnie przez miasto i jego okolice leżące na południe od Zduńskiej Woli. O jego atrakcyjności decyduje charakterystyczny dla dolin rzek Warty i Widawki krajobraz chroniony w formie Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki.
W Strońsku, na wysokim brzegu Warty, stoi jeden z na jstarszych obiektów sakralnych Polski środkowej - romański kościół p.w. św. Urszuli wybudowany w XIII w., później wielokrotnie przebudowywany.
Romański Kościół p.w.św Urszuli w Strońsku
Styl romański zachował się na zewnętrznej stronie prezbiterium i części nawy - widoczna jest tu romańska faktura murów oraz charakterystyczne okna. W kruchcie wmurowany jest półokrągły kamienny tympanon nieznanego pochodzenia. Przedstawia on bazyliszka zjadającego szarańczę w obramowaniu plecionkowego ornamentu.
Płaskorzeźba Bazyliszka w Strońsku
W sąsiedztwie kościoła zachowały się resztki parku podworskiego. Rosną tam okazale lipy, topole oraz jesion wyniosły - pomnik przyrody. We wrześniu 1939 roku na linii rzeki Warty toczyły się walki obronne. Na pobliskim cmentarzu znajdują się mogiły 283 polskich żołnierzy, głównie z 4. pułku Legionów oraz 30. pułku Strzelców Kaniowskich.
Cmentarz polskich żołnierzy w Strońsku
Corocznie w pierwszą niedzielę września odbywają się tutaj uroczystości dla uczczenia pamięci poległych, a w rejonie umocnień Beleń - Zagórzyce, przy schronach bojowych dla karabinów maszynowych, Grupa Rekonstrukcyjno - Historyczna "Strzelcy Kaniowscy" przygotowuje inscenizację wydarzeń z września 1939 roku.
Pieszy szlak turystyczny "Uroczysk i rezerwatów" - kolor czerwony o długości 16 km.
Przebieg szlaku: Zduńska Wola (9,0) - rezerwat "Wojsławice" (6,0) - Wojsławice(8,0) - rezerwat "Jabłecznik" (12,0) - uroczysko "Andrzejów" (14,0) - Męcka Wola (16,0).
Szlak prowadzi przez zwarte kompleksy leśne i biegnie przez rezerwaty przyrody "Jabłecznik" , "Wojsławice" , uroczysko "Andrzejów" do stacji PKP w Męckiej Woli. Na szlaku warto zatrzymać się w Korczewie, gdzie w otoczeniu pomnikowych wiązów znajduje się XVIII - wieczny drewniany kościół parafialny p.w. św. Katarzyny.
Rezerwat przyrody w Wojsławicach
Jest to budowla orientowana, jednonawowa konstrukcji zrębowej. Wartość zabytkową posiadają barokowe ołtarze boczne z XVIII w. ( drewno, snycerka).
XVIII w drewniany kościół w Korczewie
Rowerowy szlak turystyczny "W środku Polski - ziemia znana i nieznana"- kolor niebieski o długości 66 km.
Przebieg szlaku: Zduńska Wola Karsznice (0,0) - Skansen Lokomotyw (2,0) -Gajewniki (9,0) - Dziadkowice (16,0)- Szadek (19,0)- rezerwat "Jamno" (25,0) -Prusinowice (29,0) - Wojsławice (53,0) - Korczew (55,0) - Zduńska Wola (61,0).
Szlak zaczyna się na dworcu PKP w Karsznicach w pobliżu Skansenu Lokomotyw.
Skansen Lokomotyw w Karsznicach
Stąd prowadzi na północ, aż do granic powiatu, by tam zmienić kierunek na południowy i wrócić do Zduńskiej Woli. Po drodze warto odwiedzić Szadek - historyczne miasto, lokowane w końcu XIII w., posiada cenny gotycki zabytek -kościół wybudowany w XIV w., trójnawowy, halowy,
z gwieździstym sklepieniem nawy głównej.
Kościół wybudowany w XIV w. w Szadku
Kościelne kute drzwi w Szadku
Zachowała się gotycka polichromia z 1451 roku. Szczególnie pięknych jest pięć renesansowych ołtarzy z XVII wieku. Przy kościele stoi pochodząc a z tego samego okresu dzwonnica, mająca charakter obronnej baszty.
Dzwonnica w Szadku
Kościół i dzwonnica - wybudowany w XIV w. w Szadku
Dalej szlak wiedzie w pobliże rezerwatu "Jamno", chroniącego okazy 160-letnich jodeł w otoczeniu dębów, sosen i brzóz oraz Dziadkowic, gdzie rośnie ogromna trójpienna lipa. Ponadto warto zatrzymać się w Prusinowicach, gdzie w dawnym budynku szkolnym utworzono izbę muzealną, gromadzącą przedmioty związane z życiem wsi oraz w Wojsławicach gdzie w otoczeniu parku z cennymi okazami drzew i krzewów, w eklektycznym pałacu z początku XX w., mieści się Izba Regionalna z ciekawymi zbiorami z dziedziny materialnej kultury ludowej regionu sieradzkiego.
Przejście pieszo lub przejechanie rowerem tras turystycznych powiatu zduńskowolski da wiele satysfakcji i pozwoli odpocząć od miejskiego zgiełku.
SZLAK WALK NAD WARTĄ – szlak pieszy niebieski
Przez obszar Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki, który obejmuje południową część powiatu zduńskowolskiego, prowadzi SZLAK WALK NAD WARTĄ. 4 i 5 września 1939 r. w okolicach Belenia, Strońska i Zapolic stoczono najdłuższą – trwającą 27 godzin – bitwę jednostek Armii Łódź. Stanowiska obronne na linii Warty objęły pułki kaniowskie: 31 pułk Strzelców Kaniowskich z Sieradza, 30 pSK z Warszawy i 28 pSK z Łodzi.
Wobec przygniatającej przewagi wroga Polacy nie byli w stanie utrzymać pozycji, ale ich heroiczny opór, okupiony krwią wielu żołnierzy, uniemożliwił Niemcom szybki marsz w kierunku Łodzi i Warszawy. 261 obrońców naszej ziemi spoczywa na cmentarzu w Strońsku. Co roku, w pierwszą niedzielę września, przy kwaterze wojennej odprawiana jest Msza św. i odbywa się Apel Poległych z udziałem asysty honorowej Garnizonu Sieradz.
Zachowane w rejonie Belenia i Strońska umocnienia obronne to sześć jednostronnych tradytorów, czyli schronów przeznaczonych do ostrzału bocznego. Były to lekkie konstrukcje żelbetonowe pod jeden ciężki karabin maszynowy systemu Browning wz. 30, obsługiwany przez 3-osobową załogę. Powierzchnia izby bojowej: 3,42 m²; grubość ściany czołowej: 1,20 m, tylnej: 0,55 m, Scian bocznych i stropu: 1 m; strzelnica przeciwrykoszetowa, od strony przeciwnika chroniona uchem
W ostatnich latach beleńskie bunkry stały się kanwą żywych lekcji historii. Głównym organizatorem rekonstrukcji walk obronnych w Beleniu Zagórzycach jest Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli, biorą w niej udział członkowie grup rekonstrukcji historycznych z całej Polski oraz żołnierze 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, która jest spadkobiercą tradycji 31 pSK.
Kilkutysięczna publiczność, zgromadzona w naturalnym amfiteatrze na stokach pradoliny Warty, doznaje niezwykłych wzruszeń, obserwując „teatr wojny” w autentycznej scenerii, odczuwając tragizm krwawych zmagań sprzed lat. Impreza ma na celu z jednej strony oddanie hołdu bohaterom narodowym, a z drugiej – zaprezentowanie Wojska Polskiego w jego współczesnym wymiarze, towarzyszą jej wystawy sprzętu wojskowego – dawnego i współczesnego – oraz materiałów i zdjęć dokumentujących wydarzenia z okresu II wojny i historii Jednostki Wojskowej w Sieradzu.