naglowek.jpg
 
Aktualności
ZUS będzie zakładem emerytalnym

 

 

 

ZUS będzie zakładem emerytalnym

 

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmować oświadczenia od ubezpieczonych dotyczące pozostania w Otwartych Funduszach Emerytalnych. To jeden z elementów wdrażanej od początku roku ustawy z 6 grudnia 2013 roku w zmianach w OFE, która uczyniła z ZUS zakład emerytalny, docelowo wypłacający – bez ponoszenia dodatkowych kosztów - emerytury z I i II filara.

 

Między 1 kwietnia a 31 lipca członkowie OFE mogą zdecydować, w jaki sposób będzie dzielona ich składka emerytalna (szczegółowa informacja na ten temat znajduje się w załączonej ulotce pt. „Zmiany w OFE” przygotowanej przez ZUS). Jeśli zdecydują się pozostać w OFE, oświadczenie w tej sprawie mogą złożyć w ZUS osobiście, wysłać listem lub przesłać drogą elektroniczną. W tym ostatnim przypadku potrzebne będzie posiadanie bezpłatnego Profilu Zaufanego e-PUAP lub Profilu PUE (na Platformie Usług Elektronicznych ZUS), w które można się wyposażyć w każdej placówce ZUS. Profil Zaufany, czyli po prostu podpis elektroniczny, przyda się i później, zarówno w kontaktach z ZUS, jak i innymi urzędami. O ile bowiem do sprawdzenia stanu konta emerytalnego czy też obliczenia hipotetycznej emerytury na pue.zus.pl podpis elektroniczny nie jest potrzebny, o tyle jest niezbędny do wysłania do ZUS formalnego wniosku (np. wniosku o potwierdzenie okresu ubezpieczenia oraz wysokości podstawy wymiaru składek, podobnych wniosków służących do załatwiania konkretnych spraw w ZUS jest dostępnych na pue.zus.pl ponad 100).

 

Akcja przyjmowania oświadczeń w sprawie OFE zakończy się 31 lipca, ale dla ZUS nie będzie to oznaczało wakacji. I nie chodzi tu tylko o wprowadzenie wszystkich nadesłanych dokumentów do systemu informatycznego, ale przede wszystkim o dalsze prace nad wdrożeniem ustawy z 6 grudnia 2013 roku o zmianach w OFE. Bowiem już 31 października Otwarte Fundusze Emerytalne przekażą do ZUS informacje o liczbie i wartości jednostek rozrachunkowych umorzonych w dniu 3 lutego 2014 r. Będzie to informacja szczegółowa w odniesieniu do poszczególnych członków OFE. Na jej podstawie ZUS rozpocznie zapisywanie na subkontach ubezpieczonych określoną dla każdego z osobna wartość składki. Będzie to możliwe dzięki Kompleksowemu Systemowi Informatycznemu ZUS, który jest w stanie precyzyjnie przeliczyć (algorytm musi uwzględnić korzystniejszą dla ubezpieczonego wycenę umorzonych 3 lutego 2014 r. jednostek uczestnictwa w OFE) , a następnie zapisać tak ogromną ilość danych.

 

- ZUS staje się zakładem emerytalnym. Zgodnie z zasadą suwaka bezpieczeństwa, na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki osoby ubezpieczonej w OFE będą stopniowo przekazywane do ZUS. Uchroni to przed ryzykiem „złej daty”, czyli sytuacją, w której ubezpieczony dostałby niższą emeryturę ze względu na spadki notowań na rynkach finansowych. Dodam, że ZUS będzie obsługiwał nowe zadania nie zwiększając zatrudnienia ani kosztów działalności – mówi Katarzyna Mołas Rzecznik Prasowy II Oddziału ZUS w Łodzi.

Katarzyna Mołas

Rzecznik Prasowy

II Oddziału ZUS w Łodzi

http://www.zus.pl/default.asp?p=3&id=5056

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
banerbox3.png
banerbox1.png
banerbox2.png
Bzyliszek lipiec 2014 rok OK wer Cor 9 (2).JPG
baner-strona-regionalna-wystaw2.jpg
baner_250_250.jpg
zajawka.jpg
kalendarz-imprez2.jpg
ZIP-logo-300x263.jpg
baner_right1.png
Bez tytułu.png
baner_right3.png
EDUKACJA.pdf.01.jpg
14045259_POMOC.jpg
b2.png
logo zw.jpg
logo_promuje_lodzkie do plakatu.jpg
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych
och środ. baner.jpg
polair.jpg
sprawdz-jakosc-powietrza2.jpg
plakat.jpg