naglowek.jpg
 
Aktualności
Świąteczne spotkanie sołtysów
Galerie:
grafika
Ilość fotografii: 52
Multimedia:

W wielu regionach 11 marca jest obchodzony jako Dzień Sołtysa, wciąż jednak dzień ten nie ma rangi święta ustawowego. Sołtysi z terenu powiatu zduńskowolskiego, którzy uczestniczyli w uroczystym spotkaniu zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe i Stowarzyszenie Sołtysów w Suchoczasach, podpisali petycję do Prezydenta RP z prośbą o wystąpienie z inicjatywą ustawodawczą w sprawie ustanowienia Ogólnopolskiego Dnia Sołtysa. Oto fragment petycji:

Instytucja sołtysa ma długą historię: w średniowieczu sołtysi mogli konkurować ze średnio zamożną szlachtą, w innych okresach ich funkcja ograniczała się do wykonywania podstawowych czynności administracyjnych, obecnie sołtysi – w porozumieniu z mieszkańcami – dysponują funduszem sołeckim, organizują szkolenia dotyczące m.in. pozyskiwania środków zewnętrznych na rozwój wsi, inicjują imprezy integrujące mieszkańców. Sołtys jest nie tylko pośrednikiem między gminą a mieszkańcami, bywa menadżerem, inspiratorem, koordynatorem różnorodnych przedsięwzięć ważnych dla lokalnej społeczności. W tradycji wiejskiej po wytężonej pracy następuje święto, które jest okazją do wyrażenia satysfakcji z dokonanego dzieła. Na swoje święto zasługują również sołtysi – ludzie, którzy żyją na wsi i pracują dla jej dobra.

 

Petycja zostanie skierowana do Prezydenta Bronisława Komorowskiego za pośrednictwem Marszałka Województwa Łódzkiego, który sprawował patronat honorowy nad Powiatowym Dniem Sołtysa w Zduńskiej Woli. Ogólnopolski patronat medialny objęła „Gazeta Sołecka”.

Spotkanie w sali konferencyjnej Powiatowego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji rozpoczęło się prezentacją multimedialną pt. „Historia polskiej wsi”, przygotowaną przez nauczycielkę z Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wojsławicach Bogumiłę Filipiak – poszczególne okresy rozwoju gospodarki rolnej, począwszy od pradziejów, zostały zilustrowane i omówione w ciekawy, chwilami zabawny sposób. Kolejna prelekcja, wygłoszona przez senatora Ireneusza Niewiarowskiego, dotyczyła samorządności na wsi; bardzo aktualnym kontekstem było podpisanie przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego nowej ustawy o funduszu sołeckim, które dokonało się w tym samym dniu – 11 marca 2014 r. – w sąsiednim Łasku, gdzie obecność Głowy Państwa łączyła się z obchodami 15-lecia wstąpienia Polski do NATO. Zmiany w ustawie mają wzmocnić fundusz sołecki i ułatwić realizowanie w jego ramach różnorodnych przedsięwzięć.

Zarówno Marszałek Witold Stępień, jak i Starosta Wojciech Rychlik podkreślali w swych wystąpieniach ważność współpracy samorządów różnych szczebli i uwzględniania w strategii rozwoju regionu inicjatyw oddolnych, sprzyjających organizowaniu się mieszkańców wsi w obywatelskim działaniu. Przedstawiciele władz samorządowych wręczyli sołtysom listy gratulacyjne i okolicznościowe medale.

W części artystycznej spotkania wystąpiły dwie grupy z Zespołu Pieśni i Tańca „Zduńskowolanie” działającego przy PCKSiR oraz kapela „Szadkowiacy”.

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
banerbox3.png
banerbox1.png
banerbox2.png
Bzyliszek lipiec 2014 rok OK wer Cor 9 (2).JPG
baner-strona-regionalna-wystaw2.jpg
baner_250_250.jpg
zajawka.jpg
kalendarz-imprez2.jpg
ZIP-logo-300x263.jpg
baner_right1.png
Bez tytułu.png
baner_right3.png
EDUKACJA.pdf.01.jpg
14045259_POMOC.jpg
b2.png
logo zw.jpg
logo_promuje_lodzkie do plakatu.jpg
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych
och środ. baner.jpg
polair.jpg
sprawdz-jakosc-powietrza2.jpg
plakat.jpg