strzałka do góry
03.03.2014 15:43:00 (Aktualizacja: 03.03.2014 15:43:00)

Plan rozwoju MOF przyjęty przez samorządy partnerskie

Powiat zduńskowolski był ostatnim samorządem, którego radni przyjęli plan rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. W lutym na sesjach samorządów partnerskich radni kolejno głosowali nad jego przyjęciem.

- Wszyscy aktywnie uczestniczyliśmy w tych spotkaniach. Ja osobiście uczestniczyłem na wszystkich sesjach po to aby, po pierwsze, była pewna jedność, zwartość i jak gdyby te wzajemne relacje mogły przenikać co do zaufania tego projektu - komentuje starosta zduńskowolski Wojciech Rychlik.

Na kolejnych spotkaniach w sprawie planu rozwoju pojawiały się pytania i uwagi radnych. - Uwagi są różne. W Łasku przede wszystkim były pytania dotyczące kosztów przedsięwzięcia i tak dalej. Jesteśmy w fazie koncepcyjnej, czyli mamy zrobioną diagnozę, która jest przyjmowana w postaci planu koncepcyjnego tego przedsięwzięcia, który określa stan rzeczy plus misje i wizje. Na kolejnej sesji marcowej będzie przyjmowany kolejny dokument czyli kierunki rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Zduńska Wola Karsznice, gdzie już będziemy mieli pokazane jak gdyby trzy podstawowe konglomeraty. Po pierwsze budowę łącznika z budowanego węzła S8 pod Marzeninem do drogi krajowej po wschodniej stronie magistrali, tak aby on przebiegał przez takie obszary, które jednocześnie będzie pobudzał co do wzrostu gospodarczego.Kolejnym obszarem jest, aby położenie drogowe i kolejowe wykorzystać do powstania portu multimodalnego. Trzecią rzeczą jest to, aby ten port mógł funkcjonować, to muszą być przede wszystkim towary, musi być duża aktywność gospodarcza. Musi to być miejsce istotnego wzrostu gospodarczego - dodaje Wojciech Rychlik.
Wyznaczenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego to projekt partnerski, w którym biorą udział prócz lidera powiatu zduńskowolskiego, jeszcze powiat łaski, miasto Zduńska Wola, gmina Zduńska Wola i gmina Sędziejowice. W marcu będzie radnym przedstawiony kolejny dokument przedstawiający kierunki rozwoju projektu.

Przypomnijmy, że plan Rozwoju MOF został opracowany w ramach projektu "Wyznaczenie miejskiego obszaru funkcjonalnego o charakterze transportowo-przemysłowym na terenie Powiatu Zduńskowolskiego i Powiatu Łaskiego wokół węzła drogi ekspresowej S8 Zduńska Wola Karsznice oraz magistrali kolejowej Śląsk-Porty". Więcej o całej sprawie przeczytasz TUTAJ

O planie rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego posłuchasz poniżej:
%relacja01%

mka