szukaj w serwisie

Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Pięć samorządów przyjęło plan rozwoju MOF

Redakcja, 03.03.2014, 10:45

Artykuł zawiera pliki dźwiękowe

Powiat zduńskowolski był ostatnim samorządem, którego radni przyjęli plan rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. W marcu będzie radnym przedstawiony kolejny dokument przedstawiający kierunki rozwoju MOF.

← REKLAMA

Wyznaczenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego to projekt partnerski, w którym biorą udział prócz lidera powiatu zduńskowolskiego, jeszcze powiat łaski, miasto Zduńska Wola, gmina Zduńska Wola i gmina Sędziejowice. W lutym na sesjach radni kolejno przyjmowali plan rozwoju MOF. Były też pytania, na które odpowiadał starosta zduńskowolski Wojciech Rychlik, który uczestniczył we wszystkich posiedzeniach.

-Uwagi są różne. W Łasku przede wszystkim były pytania dotyczące kosztów przedsięwzięcia i tak dalej. Jesteśmy w fazie koncepcyjnej, czyli mamy zrobioną diagnozę, która jest przyjmowana w postaci planu koncepcyjnego tego przedsięwzięcia, który określa stan rzeczy plus misje oraz wizje. Na kolejnej sesji marcowej będzie przyjmowany kolejny dokument czyli kierunki rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Zduńska Wola Karsznice, gdzie będziemy mieli pokazane jak gdyby trzy podstawowe konglomeraty. Po pierwsze budowę łącznika z budowanego węzła S8 pod Marzeninem do drogi krajowej po wschodniej stronie magistrali, tak aby on przebiegał przez takie obszary, które jednocześnie będzie pobudzał co do wzrostu gospodarczego (…). Kolejnym obszarem jest, aby położenie drogowe i kolejowe wykorzystać do powstania portu multimodalnego. Trzecią rzeczą jest to, aby ten port mógł funkcjonować - mówi starosta zduńskowolski Wojciech Rychlik.

Plan Rozwoju MOF został opracowany w ramach projektu "Wyznaczenie miejskiego obszaru funkcjonalnego o charakterze transportowo-przemysłowym na terenie Powiatu Zduńskowolskiego i Powiatu Łaskiego wokół węzła drogi ekspresowej S8 Zduńska Wola Karsznice oraz magistrali kolejowej Śląsk-Porty". W planach jest aktywizacja gospodarcza 200 ha terenów.