Zduńskowolski Szpital Powiatowy. Jest koncepcja rozbudowy

Jolanta Jeziorska
Zduńskowolski Szpital Powiatowy szykuje się do rozbudowy. Ten temat zdominował powiatową sesję. Rada powiatu zduńskowolskiego obradowała w piątek.

Powiatowi radni zapoznali się z wstępną koncepcją przebudowy. Prezentował ją Witold Mechowski z firmy urbanistycznej, która za 110 tys. zł przygotowuje program funkcjonalno-użytkowy. Ma być gotowy do połowy marca, a podczas piątkowej sesji radni mogli zgłaszać swoje uwagi do prezentacji. Najwięcej miał Zbigniew Piotrowski z PiS, którego interesowały m.in. rozwiązania ciepłownicze, transport zwłok. Pytał też, czy koncepcja była konsultowana z personelem szpitala.
- Były konsultacje z kadrą medyczną i ich uwagi zostały uwzględnione. Na przykład to lekarze wskazali, że na oddziale rehabilitacji, aby się rozwijał, potrzebnych jest 20 łóżek, a nie mniej, jak zakładano - wyjaśniała Barbara Kałużewska, prezes Zduńskowolskiego Szpitala Powiatowego.
Zduńskowolski Szpital Powiatowy ma być przebudowany w najbliższych latach i ma to kosztować ok. 43 mln zł. Starosta zduńskowolski Wojciech Rychlik wylicza, że budowę nowego pawilonu oszacowano na 30 mln zł, a na 13 mln zł dostosowanie obecnych budynków do nowoczesnych standardów. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z powiatowej kasy, jednak powiat będzie starał się o dofinansowanie z funduszy unijnych i PRFON.

Koncepcja zakłada wyburzenie niepotrzebnych budynków (na przykłąd obecnej kotłowni), i dobudowę pawilonu oraz modernizację istniejących budynków. Chodzi o to, by oddziały były w jednym miejscu, a nie tak jak obecnie rozproszone. W nowym pawilonie mają się znaleźć m.in izba przyjęć, przychodnie oraz miejsca do diagnostyki i laboratorium Pierwsze piętro to oddział ginekologiczny, położniczy i noworodkowy oraz blok porodowy. Na drugim piętrze przewidziano blok operacyjny i oddział chirurgiczny. W istniejącym budynku na parterze byłby zakład rehabilitacji dziennej, oddział urologii, przychodnie, na I piętrze oddział wewnętrzny, a na II - oddziały anestezjologii i intensywnej terapii.
- Główne założenia są takie, żeby w centrum działki szpitalnej, obok budynku,w którym w tej chwili znajduje się oddział wewnętrzny, ginekologiczno-położniczy, noworodkowy, izba przyjęć, RTG, labolatorium, powstał połączony ze starym budynkiem nowy pawilon. Skomasujemy i w starym, i w nowym budynku wszystkie oddziały jakie posiadamy. Dodatkowo chcemy żeby powstał oddział urologiczny. W nowym pawilonie mieścić się będą wszystkie poradnie - mówi Barbara Kałużewska.

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"