naglowek.jpg
 
Aktualności
Hołd dla Obrońców linii Warty
11-09-2013

8 września na cmentarzu w Strońsku została odprawiona Msza św. polowa w intencji Obrońców naszej ziemi, spoczywających w kwaterze wojennej, odbył się również apel poległych. 4 i 5 września 1939 roku w rejonie Zapolice–Strońsko–Beleń rozegrała się najdłuższa bitwa jednostek Armii „Łódź”, które w ciągu 27 godzin powstrzymywały ataki niemieckiej 8 armii na linię Warty. Wobec miażdżącej przewagi nieprzyjaciela, szczególnie w uzbrojeniu, polscy żołnierze byli zmuszeni opuścić pozycje, ale ich krwawy opór utrudnił Niemcom rozwinięcie szybkiego natarcia w kierunku Łodzi i Warszawy.


Mogiły na skarpie pradoliny Warty kryją szczątki 261 bohaterów tamtych dni. Na ich cześć kompania honorowa 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia oddała salwę honorową – sieradzka Jednostka Wojskowa dziedziczy tradycje 31 Pułku Strzelców Kaniowskich, który przed wojną stacjonował w Sieradzu i brał udział w walkach nad Wartą. Uroczystości patriotyczno-religijne obejmowały również złożenie kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym żołnierzy 4 pp Legionów z Kielc, usytuowanym przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zapolicach.


PDF
DRUKUJ
POWRÓT
banerbox3.png
banerbox1.png
banerbox2.png
Bzyliszek lipiec 2014 rok OK wer Cor 9 (2).JPG
baner-strona-regionalna-wystaw2.jpg
baner_250_250.jpg
zajawka.jpg
kalendarz-imprez2.jpg
ZIP-logo-300x263.jpg
baner_right1.png
Bez tytułu.png
baner_right3.png
EDUKACJA.pdf.01.jpg
14045259_POMOC.jpg
b2.png
logo zw.jpg
logo_promuje_lodzkie do plakatu.jpg
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych
och środ. baner.jpg
polair.jpg
sprawdz-jakosc-powietrza2.jpg
plakat.jpg