Zapraszamy na DOŻYNKI WOJEWÓDZKO-DIECEZJALNE
25-08-2014

Święto Plonów jest głęboko osadzone w polskiej tradycji – dziękujemy Opatrzności za to wszystko, co udało się zebrać z pól i ogrodów, w radosnym nastroju dzielimy się chlebem i biesiadujemy. Dożynki są okazją do zaprezentowania dorobku zespołów artystycznych i przypomnienia ludowych tradycji.

Powiat Zduńskowolski jest w tym roku współorganizatorem Dożynek Wojewódzko-Diecezjalnych – program święta obejmuje momenty uroczyste, tradycyjne obrzędy oraz atrakcje artystyczno-rozrywkowe. Uroczystości religijne odbędą się w bazylice mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP, jednocześnie Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Maksymiliana Marii Kolbego – Wielkiego Zduńskowolanina. Miejsce biesiady dożynkowej to zielone tereny Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego, który w ostatnim czasie został gruntownie zmodernizowany – uczestnicy dożynek znajdą tam dogodne warunki i do chwili wytchnienia, i do zabawy.

Jako gwiazda wieczoru wystąpi popularny artysta Jacek Stachursky, który z pewnością dostarczy publiczności wielu wzruszeń.

KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY WIENIEC

W trakcie Dożynek Wojewódzko-Diecezjalnych w Zduńskiej Woli odbędzie się KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY WIENIEC, w którym przewidziano trzy nagrody główne i dziesięć wyróżnień – będą to nagrody rzeczowe. Wieniec nagrodzony pierwszym miejscem będzie reprezentował Województwo Łódzkie na Dożynkach Prezydenckich, które odbędą się w Spale w dniach 20–21 września 2014 r.

Skład Komisji Konkursowej:

Pan Marcin Młynarczyk – Dyrektor Kancelarii Marszałka Województwa Łódzkiego

Pan Andrzej Woźniak – Zastępca Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego w Łodzi

Pani Urszula Haśkiewicz – Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników we Włocławku

Pni Wanda Nowak – Sekretarz Gminy i Miasta Szadek

Pani Ewa Padzik – Sekretarz Gminy Zduńska Wola

Pan Paweł Perdek – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Zapolicach

Sekretarz: Dorota Matusiak – Wydział Promocji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Zduńskiej Woli

Przy ocenie wieńców dożynkowych Komisja uwzględni następujące kryteria:

1.  Zgodność z tradycją w zakresie kompozycji, formy, materiału i techniki wykonania.
  2. Różnorodność materiałów naturalnych użytych do wykonania wieńca dożynkowego, takich jak: kłosy, ziarna zbóż, owoce, warzywa, kwiaty, zioła itp.
  3. Walory estetyczne, w tym kompozycja, dobór barw, architektura bryły.
  4.  Ogólny wyraz artystyczny.

Konkurs będzie przeprowadzony w trakcie Mszy św. dziękczynnej, która zostanie odprawiona w bazylice mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli przy ul. Kościelnej 15 o godzinie 12.00.

Ogłoszenie wyników Konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi podczas biesiady dożynkowej na terenie Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Zduńskiej Woli przy ul. Dolnej 41 tuż po godzinie 15.