Przymiarki do powiatowego budżetu obywatelskiego
11-02-2014

11 lutego w sali konferencyjnej starostwa powiatowego odbyło się rozszerzone posiedzenie Zarządu Powiatu Zduńskowolskiego, na które zaproszono przedstawicieli wszystkich jednostek samorządu terytorialnego z terenu powiatu – omawiano dwie sprawy: 1. propozycję wprowadzenia w 2015 roku powiatowego budżetu obywatelskiego, 2. możliwość wspólnego aplikowania o ośrodki unijne w perspektywie 2014–2020.

We wprowadzeniu do dyskusji starosta Wojciech Rychlik stwierdził, że Zarząd Powiatu przychylnie odnosi się do pomysłu powołania budżetu obywatelskiego, jednak poważnym ograniczeniem jest lista zadań powiatu, który nie może wkraczać w kompetencje samorządów gminnych.

Miasto Zduńska Wola ma świeże doświadczenia w realizacji budżetu obywatelskiego – w krótkim czasie zdołano przygotować odpowiednie procedury i wyłonić 4 zwycięskie projekty (spośród 57), na które rozdzielono 600 tys. zł. Ze względu na pozytywny odbiór społeczny inicjatywa ma być kontynuowana. W gminie Zduńska Wola budżet obywatelski w formie Funduszu Sołeckiego funkcjonuje od 5 lat – największym problemem jest rozdzielenie środków w niejednorodnym środowisku, gdzie nie można zastosować kryterium ilości głosów.

Na spotkaniu mówiono także o innych kryteriach podziału budżetu obywatelskiego, np. o kryterium związanym z dochodami mieszkańców lub o kryterium mówiącym o zaangażowaniu środków samorządu w poszczególne projekty. Zastanawiano się, czy należałoby rozdzielić pulę budżetu obywatelskiego na niewielkie projekty zgłaszane przez mieszkańców, czy zaproponować katalog projektów strategicznych.

Powiat jest w stanie przeznaczyć na budżet obywatelski kwotę nie większą niż 1 mln zł. Przygotowanie ram funkcjonowania takiego budżetu wymagałoby jeszcze wielu ustaleń, należy wyważyć korzyści płynące z oddania głosu obywatelom i obowiązki samorządu realizującego zadania ponadlokalne.