Konsultacje społeczne przed remontem ulicy Świerkowej
11-12-2013

Dnia 10 grudnia 2013 roku w godzinach popołudniowych odbyły się konsultacje z mieszkańcami ulicy Świerkowej dotyczące planowanego remontu tej ulicy. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządu powiatowego i miejskiego, także projektant drogi oraz prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Zduńskiej Woli.

Mieszkańcy zostali zapoznani z projektem remontu drogi.
Starosta Wojciech Rychlik powiedział na wstępie: „Mam zwyczaj spotykać się z mieszkańcami, pokazywać projekty na etapie przygotowania – po to, aby wybrać właściwe rozwiązanie, takie jakiego będą chcieli mieszkańcy. Dzisiejsze spotkanie jest okazją do przedyskutowania wszystkich uwarunkowań”.

Następnie został przedstawiony projekt, który zakłada remont ponadkilometrowej ulicy Świerkowej, a co za tym idzie zaprojektowanie jezdni, wjazdów na posesję oraz budowę ciągu pieszo-rowerowego po stronie zachodniej, łączącego się z pasażem Drzewieckiego, a w efekcie będącego jego przedłużeniem. Spotkało się to z uznaniem, ale i z niezadowoleniem, ponieważ chodnik i ścieżka rowerowa znajdowałyby się tylko po jednej stronie pasa drogowego. Mieszkańcy postulują wybudowanie przynajmniej chodnika także po drugiej stronie ulicy-z tym jednak łączą się problemy.

Jeśli mają Państwo jakieś uwagi lub jeżeli taka koncepcja was nie satysfakcjonuje albo czegoś innego oczekujecie, to prosilibyśmy dziś o taką informację – ta koncepcja jest zgodna z porozumieniem, które zawarł Powiat z Miastem Zduńska Wola, i wszystkie elementy, które były przewidziane w porozumieniu, są również przewidziane w tej dokumentacji – z taką prośbą zwrócił się do zebranych kierownik Referatu ds. Dróg w Starostwie Powiatowym Piotr Pacelt.

Mieszkańcy przedstawiali swoje uwagi do omawianego projektu, który jest obecnie w fazie uzgodnień.

Starosta podkreślił, że jest w stanie się dostosować do postulatów mieszkańców ulicy, ale poszerzenie pasa drogowego ma swoje konsekwencje: jeśli przyjmiemy wariant, że robimy po jednej stronie pas ruchu pieszo-rowerowy i po drugiej stronie chodnik, to może się zdarzyć tak, że będę zmuszony wydać decyzje o usunięcie postawionego płotu znajdującego się w drodze.

Na koniec mieszkańcy zostali poproszeni o sprawdzenie na mapie faktycznego stanu swojej posesji, aby wszystko było zgodne z założeniami projektu.

W spotkaniu wzięła udział duża grupa zainteresowanych – mieszkańców ulicy Świerkowej.