Czołowe miejsca powiatu w rankingu WSPÓLNOTY
10-10-2013

Starosta zduńskowolski Wojciech Rychlik przywiózł z Warszawy, gdzie uczestniczył w 11 Forum Kapitału i Finansów, dwa dyplomy dla samorządu powiatowego jako zdobywcy świetnych lokat w dorocznym prestiżowym rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”.

Ranking uwzględnia inwestycje samorządowe skierowane na rozwój infrastruktury technicznej, gdyż są one najbardziej bezpośrednio związane z tworzeniem warunków dla rozwoju gospodarczego. Powiat zduńskowolski zajął w tym zestawieniu 6 miejsce, podobnie było 2 lata temu, a w zeszłym roku powiat został wiceliderem rankingu. Przy ustalaniu wyników bierze się pod uwagę średnią z minionych trzech lat, zatem na sukcesie zaważyły duże inwestycje drogowe – projekt „Północ-Południe”, projekt „Zduńska Wola–Ptaszkowice”, przebudowa ul. Karsznickiej – a także inwestycje kubaturowe – termomodernizacje obiektów oświatowych.

W zestawieniu wydatków ze środków unijnych w latach 2009–2012 powiat zduńskowolski zajął, podobnie jak rok temu, 4 miejsce – z wynikiem 880,06 zł na głowę mieszkańca.

W omówieniu wyników rankingu zauważa się kilkuletnie spowolnienie w inwestycjach w związku z pogarszającą się sytuacją finansową samorządów – będzie ona zależała od polityki państwa, od tego, jakie będą możliwości obsługi długu; obecnie trwa debata o wskaźnikach wyznaczających poziom zadłużenia samorządów.