Trzy nowe wozy strażackie
02-09-2013

Komenda Powiatowa PSP powiększyła swój park maszynowy: 30 sierpnia odbyło się uroczyste przekazanie przez starostę zduńskowolskiego Wojciecha Rychlika ciężkiego samochodu gaśniczego i dwóch lekkich pojazdów specjalnych – ratowniczo-rozpoznawczego i operacyjnego – z funkcją ekoczyściciel. Wozy zakupiono za kwotę 898 560 zł.

W połowie ubiegłego roku zawiązał się społeczny komitet w sprawie zakupu samochodu pożarniczego na podwoziu terenowym, w inicjatywę włączyło się Starostwo Powiatowe, które przeprowadziło projekt pn. „Zakup ciężkiego samochodu ratowniczo–gaśniczego oraz sprzętu techniki specjalnej, medycznego, kwaterunkowego, gospodarczego i transportowego dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zduńskiej Woli”. Pozyskano dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości blisko 360 tys. zł, na wkład własny złożyli się: powiat zduńskowolski oraz wszystkie samorządy z terenu powiatu, Komenda Główna PSP, nadleśnictwa Poddębice i Kolumna, a także lokalni przedsiębiorcy. Po przetargu okazało się, że pieniędzy wystarczy na jeszcze dwa mniejsze samochody, poza tym z zebranych środków wydzielono pulę na zakup sprzętu. A i to jeszcze nie koniec dobrych wiadomości: pod koniec roku komenda otrzyma nowy samochód ratownictwa drogowego (z puli zakupów Komendy Głównej).

Kluczyki do samochodów wręczała przewodnicząca społecznego komitetu Renata Kubik.

Na uroczystości byli obecni: wiceminister MSW Stanisław Rakoczy, Łódzki Komendant Wojewódzki nadbryg. Andrzej Witkowski wraz z zastępcą bryg. Pawłem Stępniem, zastępca prezesa Zarządu WFOŚiGW w Łodzi Zbigniew Stasiak, przedstawiciele samorządów z terenu powiatu, nadleśnictw Poddębice i Kolumna, a także przedsiębiorców. Szczególnym momentem było odznaczenie ustępującej naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Rekreacji Starostwa Powiatowego Joanny Jarosławskiej brązową odznaką za zasługi dla ochrony przeciwpożarowej. Poświęcenia samochodów dokonał kapelan zduńskowolskich strażaków – ks. kan. Janusz Gozdalik.

Zduńskowolska komenda przekaże wymienione samochody, będące jeszcze w dobrym stanie, do OSP Zapolice i OSP Zborowskie – jednostki te należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.