Święto Powiatu
16-08-2013

Obchody IV Powiatowych Dni ku czci Świętego Maksymiliana Marii Kolbego zainaugurowano 14 sierpnia w trakcie Mszy św. odpustowej w kościele św. Maksymiliana – z udziałem oficjalnych delegacji, pocztów sztandarowych oraz asysty honorowej 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, która pełniła wartę przy ołtarzu Rycerza Niepokalanej.

Już przed południem jednak rozpoczęto rozgrywki sportowe: na Orliku przy II LO odbył się Powiatowy Turniej Ulicznej Piłki Koszykowej STREET BALL, na „górce” przy ul. Kobusiewicza ścigali się uczestnicy Otwartego Wyścigu Kolarskiego „Rowerem po zdrowie”, a wieczorem przy ul. KEN rozegrano finał 3-dniowego Turnieju Szóstek.

15 sierpnia to uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i jednocześnie Święto Wojska Polskiego, obchodzone w rocznicę „Cudu nad Wisłą”, zwycięskiej bitwy z bolszewikami w 1920 r. – przed południem pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się okolicznościowa uroczystość; jej uczestnicy przemaszerowali następnie do bazyliki Wniebowzięcia NMP, gdzie została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ordynariusza włocławskiego bpa Wiesława Meringa.

Od godziny 15.00 na terenie PMOS przy ul. Dolnej publiczność podziwiała występy uczestników II Powiatowego Przeglądu Pieśni Maryjnych i Maksymilianowych, artystów z Poznania, śpiewających przeboje operetkowe, zespołu „Blue Haze” i Katarzyny Rajewskiej z zespołem „Inwersja”. Koncertom towarzyszyła akcja promująca krwiodawstwo, oświadczenia woli, dotyczące przekazania organów do przeszczepu po śmierci, a także wpisywanie się do rejestru potencjalnych dawców szpiku kostnego – uczestniczyli w niej przedstawiciele Fundacji DKMS Polska, Fundacja Śląskiego Centrum Chorób Serca oraz motocykliści ze zduńskowolskiego klubu „Never Done”.

Dodatkową atrakcją był udział służb mundurowych: strażacy prezentowali wóz gaśniczy, policjanci motocykle, natomiast wojskowym akcentem była wystawa użyczona przez 15 SBWD pn. „Wojsko Polskie w wymiarze historycznym i współczesnym”.