Przybijmy „piątkę”
15-04-2013

Udało się – otrzymamy dotację na wyznaczenie i zdefiniowanie obszaru funkcjonalnego w sąsiedztwie węzła Zduńska Wola Karsznice na drodze ekspresowej S-8 oraz magistrali kolejowej. 1 lutego Zarząd Powiatu Zduńskowolskiego – działając w imieniu 5 samorządów: powiatów zduńskowolskiego i łaskiego, miasta Zduńska Wola, gmin Zduńska Wola i Sędziejowice – złożył w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego wniosek, który oceniono na szóstkę (6. miejsce na liście rankingowej 77 projektów –

obszarow_funkcjonalnych_12042013.aspx)
.

Konkurs rozstrzygnięto 12 kwietnia; możemy liczyć na dofinansowanie z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna w wysokości 1.349.389,37 zł – o taką kwotę wnioskowaliśmy, samorządy złożą się na 10-procentowy wkład własny. Prace nad dokumentacją podejmie zespół roboczy złożony z pracowników oddelegowanych do realizacji tego zadania przez poszczególne samorządy; wyznaczony czas pracy to IX 2013–XII 2014.

W pierwszej fazie zostanie opracowany plan rozwoju i koncepcja zagospodarowania obszaru funkcjonalnego; w drugiej powstanie dokumentacja zaplanowanych inwestycji – należy się spodziewać, że będzie to przede wszystkim łącznik między drogą ekspresową a DK 12 (14), mający ogromne znaczenie dla pobudzenia gospodarki w naszym regionie, a także uzbrojenie terenów inwestycyjnych miasta Zduńska Wola, gminy Zduńska Wola i gminy Sędziejowice, których rozwojowi sprzyja sieć połączeń transportowych: drogowych i kolejowych.