Statuetki dla Przyjaciół Powiatu Zduńskowolskiego
21-01-2013

18 stycznia w Domu Kultury „Lokator” odbyło się Spotkanie Noworoczne Przedsiębiorców, Samorządowców, Ludzi Kultury, Nauki i Sztuki, zorganizowane przez zduńskowolskie starostwo, które stanowiło okazję do podsumowania minionego roku. Starosta Wojciech Rychlik przywołał znaczące osiągnięcie powiatu zduńskowolskiego: w Rankingu Gmin i Powiatów w 2012 r., przeprowadzonym przez Związek Powiatów Polskich, zajęliśmy 3 miejsce w województwie łódzkim i 13 w skali kraju. Na ten sukces złożyły się poczynania samorządu w wielu dziedzinach, przede wszystkim rozmach inwestycyjny, jednakże wizerunek powiatu tworzą także przedsiębiorcy, ludzie kultury, nauki i sztuki – stąd na spotkaniu noworocznym tradycyjnie wręczono statuetki „Przyjaciel Powiatu Zduńskowolskiego”. W tym roku otrzymali je:

Adam Czyżyński – doświadczony przedsiębiorca zarządzający spółkami: Tinby, SP Medical, SP Moulding i Gibo, wchodzącymi w skład duńskiego koncernu SP Group.

Zakłady należące do Tinby produkują m.in. elementy wentylacji dla rolnictwa, elementy usztywniające do śmigieł elektrowni wiatrowych, maty ergonomiczne. SP Medical wytwarzają m.in. prowadniki do angioplastyki wieńcowej, produkty medyczne z tworzyw sztucznych. SP Moulding i najnowsza Gibo zajmują się wytwórstwem wyrobów technicznych dla przemysłu, odpowiednio w technologii termo-formowania, jak również formowania próżniowego. Spółki w ubiegłych latach były wielokrotnie laureatami: „Skrzydeł Biznesu” oraz „Gazel Biznesu”.

,,Borg Automotive”działający na rynku wtórnym branży motoryzacyjnej w zakresie dystrybucji materiałów ciernych i regenerowanych części samochodowych. Z niewielkiego warsztatu elektryczno-mechanicznego, jakim był 30 lat temu, przekształcił się w firmę, która dziś zatrudnia ponad 750 pracowników.

Wojciech Kikowski – trener w Integracyjnym Klubie Sportowym START w Zduńskiej Woli, trener reprezentacji Polski lekkoatletów niepełnosprawnych, ojciec sukcesu wielu medalistów paraolimpijskich, a poza tym dwukrotny brązowy medalista Mistrzostw Europy Weteranów (w skoku wzwyż i pięcioboju).

Andrzej Majewski – opiekun grup teatralnych działających w Domu Kultury „Lokator” w Zduńskiej Woli, który za swoją działalność został wyróżniony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego – „Taki Sobie Teatr” oraz „Dziwadło” zdobyły nagrody na wielu przeglądach i festiwalach.

Marek Niedźwieckidziennikarz muzyczny, prezenter Programu III Polskiego Radia, gdzie prowadzi m.in. kultową Listę Przebojów Programu Trzeciego.

W części artystycznej spotkania wystąpili Kacper Andrzejewski i Martyna Konieczna – uczestnicy programu „Bitwa na głosy” – oraz Małgorzata Konieczna, siostra Martyny.

Jak co roku, organizatorzy mogli liczyć na pomoc uczniów klasy gastronomicznej z Zespołu Szkół im. K. Kałużewskiego i J. Sylli.