I LO po termomodernizacji
06-11-2012

6 listopada, w miesiąc po zakończeniu prac budowlanych, w I Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Zduńskiej Woli odbyło się uroczyste podsumowanie projektu dotyczącego termomodernizacji tej szkoły. W krótkiej prezentacji przypomniano to, co w ostatnich latach uległo zmianie w zakresie infrastruktury: obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, wybudowano boisko wielofunkcyjne, zmodernizowano blok sportowy, natomiast sama termomodernizacja obejmowała wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenie ścian, dachów i stropodachów oraz regulację instalacji c.o. Powiat zdołał pozyskać na termomodernizację środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (69% wartości projektu) i z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (9%); wkład własny samorządu wyniósł 356 tys. zł (22%) – całkowity koszt to 1.654 mln zł.

Obecny na spotkaniu wicemarszałek województwa łódzkiego Marcin Bugajski stwierdził, że termomodernizacje obiektów szkolnych na terenie województwa były możliwe dzięki przesunięciu pieniędzy z innego projektu (dotyczącego gospodarki odpadami), który nie był dostatecznie przygotowany – starosta zduńskowolski był pierwszym interesantem nakłaniającym Zarząd Województwa Łódzkiego do przeznaczenia tych funduszy na projekty z listy rezerwowej. Do I LO uczęszcza w tym roku ponad 600 uczniów – termomodernizacja poprawi oczywiście warunki kształcenia młodzieży, lecz także oddziaływanie użytkowania budynku na środowisko. Starosta Wojciech Rychlik przypomniał, że w ramach szerszego projektu jeszcze w tym roku zostanie zakończona termomodernizacja Zespołu Szkół Elektronicznych, a w przyszłym – Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1.

Młodzi artyści z I LO zaprezentowali krótki program: występy wokalne i pokaz iluzjonisty, ich koleżanki i koledzy z wdziękiem wypełnili rolę przewodników. Podążając na spotkanie goście obejrzeli zmodernizowaną w tym roku przez powiat salę gimnastyczną, kolejnym wyzwaniem dla szkoły i samorządu jest remont korytarzy.

PREZENTACJE MULTIMEDIALNE: