XIII Regionalna Wystawa Rolno-Przemysłowa w pełnym słońcu
21-08-2012

Dla organizatorów imprez plenerowych ważna jest przede wszystkim ładna pogoda, więc trzynastka okazała się wyjątkowo szczęśliwa – „dnia oko pięknego” przyświecało uczestnikom XIII Regionalnej Wystawy Rolno-Przemysłowej w Zduńskiej Woli: wystawcom oraz zwiedzającym, których prawdziwe tłumy pojawiły się na terenie Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego przy ul. Dolnej.

Tegoroczna edycja Wystawy była realizowana w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, co pozwoliło na skok jakościowy zarówno w wymiarze promocji imprezy, jak i poprawy infrastruktury. Obecny na inauguracji marszałek Witold Stępień gratulował samorządowi powiatowemu udanego projektu, który zyskał wsparcie Urzędu Marszałkowskiego.

Liczba wystawców przekroczyła w tym roku 130, asortyment prezentowanych produktów był bardzo zróżnicowany: można było obejrzeć gołębie-championy, rasy królików i drobiu, odmiany winorośli, zbóż i ziemniaków, nie zabrakło stoisk z roślinami ozdobnymi; w branży przemysłowej dominowało budownictwo i przetwórstwo, natomiast usługi to cały wachlarz propozycji: oferty różnych instytucji – banków, szkół, urzędów – produkty regionalne, mała gastronomia, przejażdżki konne… W konkursie na najładniejsze stoisko Statuetkę Starosty Zduńskowolskiego otrzymała Centrala Nasienna Sp. z o.o. z Sieradza (rolnictwo), DOM-SKŁAD Roman Królewiak s.j. z Szadku (przemysł) i Koło Gospodyń Wiejskich z Szadku (usługi).

Już w godzinach popołudniowych na plenerowej scenie odbywały się występy podopiecznych Powiatowego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji oraz uczestników popularnego programu „Bitwa na głosy”, a tuż przed 17. w gorącej atmosferze oczekiwania na występ „Tercetu Egzotycznego” niełatwo było znaleźć dobre miejsce. Zespół ten, cieszący się sławą legendy polskiej muzyki pop, istotnie od pierwszych taktów wytworzył klimat niezwykłego wydarzenia – melodyjne przeboje i latynoskie rytmy rozbawiły zduńskowolską publiczność. Po koncercie Izabela Skrybant-Dziewątkowska podpisała wiele płyt i zdjęć, które można było nabyć składając datek na rzecz jednego ze szpitali onkologicznych.

W trakcie Wystawy na stoisku I Liceum Ogólnokształcącego prowadzona była zbiórka na leczenie chorego na białaczkę Mateusza, jak co roku ustawiono ambulans banku krwi, a na stoisku Starostwa Powiatowego promowano akcję „Wspólnie przeciw białaczce” oraz oświadczenia woli.