Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
23-01-2018

Uczniowie klas wojskowych Zespołu Szkół im. K. Kałużewskiego i J. Sylli w Zduńskiej Woli wraz nauczycielami i Wicestarostą Powiatu Zduńskowolskiego Marcinem Łabędzkim oddali hołd Powstańcom, składając kwiaty na mogile w Szadku, pod pomnikiem w Sędziejowicach oraz uczestnicząc we mszy św. w intencji ofiar walki o niepodległość w latach 1863-64.

W dniu 6 października 1862 r. do opinii publicznej dotarła wiadomość, że zostanie przeprowadzony pobór do wojska carskiego, tzw. branka. Dotyczyć miała przede wszystkim politycznie podejrzanej młodzieży miejskiej. Ta okoliczność przyspieszyła tylko wybuch powstania. W dniu 22 stycznia 1863 r. Komitet Centralny Narodowy ogłosił manifest wzywający naród do walki, a także wydał dekrety uwłaszczeniowe, które miały zachęcić chłopów do poparcia powstania. Wybuch powstania nocą 22/23 stycznia 1863 r. był zaskoczeniem dla strony rosyjskiej. /na pods. www.wojsko-polskie.pl/. Walki objęły także nasz region.

jumultithumb_joomla-ua.org.jpg