naglowek.jpg
 
Aktualności
Szkolenie sieradzkich żołnierzy na celowniku uczniów klasy wojskowej
26-09-2013

W dniach 3-5 września 2013 r. uczniowie klas wojskowych uczestniczyli w szkoleniu 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia na poligonie w Sokołowie. Celem szkolenia było zapoznanie uczniów z nowoczesnym sprzętem łączności, bronią strzelecką, środkami minersko – zaporowymi, środkami ochrony przed bronią masowego rażenia oraz zasadami rozwijania stanowiska dowodzenia. Rolę instruktorów pełnili żołnierze zawodowi z sieradzkiej jednostki.


Pobyt na przykoszarowym placu ćwiczeń w Sokołowie odbył się w ramach planu współpracy brygady z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi. Nie była to bierna obserwacja. Instruktorzy z 1 Batalionu Łączności wypełniali uczniom czas nauką żołnierskiego rzemiosła – w teorii i w praktyce. Było m.in.: okopywanie się, rozminowywanie terenu, wykrywanie i likwidacja skażeń, budowa broni. Ta niecodzienna forma lekcji odbyła się w ramach innowacji pedagogicznej „Potrzebni i sprawni jak wojsko".


Po przybyciu do Sokołowa i zapoznaniu się z przepisami bezpieczeństwa, pierwszym zadaniem uczniów było przygotowanie obozowiska. Sprawnie rozstawili sześć 10-osobowych namiotów i resztę ekwipunku. Po smacznym obiedzie w warunkach polowych – pierwsze zajęcia z łączności. Następnie zajęcia z terenoznawstwa, w tym dzięki bezchmurnemu niebu, orientacja w terenie za pomocą gwiazd.


Następnego dnia zgodnie z planem – 6.00 pobudka i poranny rozruch fizyczny. Porządkowanie rejonów, śniadanie. Od ósmej do wieczora szkolenie wojskowe. Bardzo dokładnie, w małych grupach uczniowie poznawali min.: budowę karabinka „Beryl”, przyrządy do rozpoznania skażeń i ich usuwania, wykonują stanowisko strzeleckie leżąc, ustawiają i wykrywają miny przeciwpancerne. Wieczorem transportem wojskowym uczniowie przyjechali do Sieradza, gdzie mogli skorzystać z nowoczesnej siłowni, hali sportowej i …prysznica. Po powrocie spotkali się przy ognisku z kadrą kierowniczą 15SBWD Podczas ogniska swoją obecnością zaszczycił uczniów dowódca brygady pułkownik Roman Januszewski.


Kolejny dzień również zaczął się od pobudki o 6.00 rano, porannego rozruchu i szkoleń z łączności. Po południu uczniowie zwinęli obozowisko, spakowali sprzęt na ciężarówki i bogatsi o nowe umiejętności wrócili do Zduńskiej Woli.”


PDF
DRUKUJ
POWRÓT
banerbox3.png
banerbox1.png
banerbox2.png
Bzyliszek lipiec 2014 rok OK wer Cor 9 (2).JPG
baner-strona-regionalna-wystaw2.jpg
baner_250_250.jpg
zajawka.jpg
kalendarz-imprez2.jpg
ZIP-logo-300x263.jpg
baner_right1.png
Bez tytułu.png
baner_right3.png
EDUKACJA.pdf.01.jpg
14045259_POMOC.jpg
b2.png
logo zw.jpg
logo_promuje_lodzkie do plakatu.jpg
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych
och środ. baner.jpg
polair.jpg
sprawdz-jakosc-powietrza2.jpg
plakat.jpg