Szkolenie sieradzkich żołnierzy na celowniku uczniów klasy wojskowej
26-09-2013

W dniach 3-5 września 2013 r. uczniowie klas wojskowych uczestniczyli w szkoleniu 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia na poligonie w Sokołowie. Celem szkolenia było zapoznanie uczniów z nowoczesnym sprzętem łączności, bronią strzelecką, środkami minersko – zaporowymi, środkami ochrony przed bronią masowego rażenia oraz zasadami rozwijania stanowiska dowodzenia. Rolę instruktorów pełnili żołnierze zawodowi z sieradzkiej jednostki.

Pobyt na przykoszarowym placu ćwiczeń w Sokołowie odbył się w ramach planu współpracy brygady z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi. Nie była to bierna obserwacja. Instruktorzy z 1 Batalionu Łączności wypełniali uczniom czas nauką żołnierskiego rzemiosła – w teorii i w praktyce. Było m.in.: okopywanie się, rozminowywanie terenu, wykrywanie i likwidacja skażeń, budowa broni. Ta niecodzienna forma lekcji odbyła się w ramach innowacji pedagogicznej „Potrzebni i sprawni jak wojsko".

Po przybyciu do Sokołowa i zapoznaniu się z przepisami bezpieczeństwa, pierwszym zadaniem uczniów było przygotowanie obozowiska. Sprawnie rozstawili sześć 10-osobowych namiotów i resztę ekwipunku. Po smacznym obiedzie w warunkach polowych – pierwsze zajęcia z łączności. Następnie zajęcia z terenoznawstwa, w tym dzięki bezchmurnemu niebu, orientacja w terenie za pomocą gwiazd.

Następnego dnia zgodnie z planem – 6.00 pobudka i poranny rozruch fizyczny. Porządkowanie rejonów, śniadanie. Od ósmej do wieczora szkolenie wojskowe. Bardzo dokładnie, w małych grupach uczniowie poznawali min.: budowę karabinka „Beryl”, przyrządy do rozpoznania skażeń i ich usuwania, wykonują stanowisko strzeleckie leżąc, ustawiają i wykrywają miny przeciwpancerne. Wieczorem transportem wojskowym uczniowie przyjechali do Sieradza, gdzie mogli skorzystać z nowoczesnej siłowni, hali sportowej i …prysznica. Po powrocie spotkali się przy ognisku z kadrą kierowniczą 15SBWD Podczas ogniska swoją obecnością zaszczycił uczniów dowódca brygady pułkownik Roman Januszewski.

Kolejny dzień również zaczął się od pobudki o 6.00 rano, porannego rozruchu i szkoleń z łączności. Po południu uczniowie zwinęli obozowisko, spakowali sprzęt na ciężarówki i bogatsi o nowe umiejętności wrócili do Zduńskiej Woli.”