VI Wojewódzki Rajd Rowerowy z historią w tle
17-09-2013

W piątek 13 września br. odbył się VI Wojewódzki Rajd Rowerowy pod hasłem „Na szlaku miejsc pamięci ofiar II Wojny Światowej”, którego organizatorami byli: Łódzka Wojewódzka Komenda OHP i Hufiec Pracy 5-15 w Zduńskiej Woli. W organizację rajdu włączyli się również: Wójt Gminy Sędziejowice Jerzy Kotarski, Wójt Gminy Zapolice Jan Zaborowski i Właściciele Gospodarstwa Agroturystycznego „Na Wyspie” w Młodawinie Górnym Wiesław i Alicja Rumpel. Trasa rajdu przebiegała malowniczymi drogami powiatu zduńskowolskiego i łaskiego (drogami miasta i gminy Zduńska Wola, gminy Sędziejowice i gminy Zapolice). W rajdzie rowerowym długości około 30 km wzięło udział 265 osób. Uczestnikami rajdu byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w Łasku, Zduńskiej Woli i Sędziejowicach, podopieczni Hufca Pracy 5-15 w Zduńskiej Woli, Hufca Pracy 5-1 w Łodzi, Środowiskowego Hufca Pracy 5-1 w Łodzi i Hufca Pracy 5-11 w Bełchatowie, oraz młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna z Poddębic - dzięki życzliwości Pana Burmistrza Piotra Sęczkowskiego, który udostępnił młodzieży autokar.

Rajd rozpoczął się przy Muzeum Domu Urodzin Św. Maksymiliana Kolbe. Oficjalnego rozpoczęcia dokonał Komendant Hufca Pracy w Zduńskiej Woli Romuald Krystyniak, który powitał licznie przybyłą młodzież z wychowawcami, Księdza z Bazyliki Mniejszej pw Najświętszej Marii Panny w Zduńskiej Woli, Starostę Powiatu Zduńskowolskiego Wojciecha Rychlika, Komendanta Policji Włodzimierza Kłobusa, Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Policji Andrzeja Kucharskiego oraz media. Odczytał również List Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Mieczysława Łuczaka, który podziękował organizatorom za pielęgnowanie i przekazywanie młodemu pokoleniu polskiej historii i życzył wszystkim uczestnikom rajdu spełnienia rowerowych marzeń oraz wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów. Przedstawiciele Policji udzielili młodzieży i wychowawcom krótkich wskazówek o zachowaniu szczególnej ostrożności w czasie poruszania się w kolumnie rowerów i przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Następnie Ksiądz Parafii w Zduńskiej Woli udzielił błogosławieństwa na drogę wszystkim uczestnikom i życzył szczęśliwego powrotu do domu. Po oficjalnym oddaniu hołdu i złożeniu wiązanek pod tablicą Św. Maksymiliana, zamordowanego przez hitlerowskiego okupanta, oraz pod „Pomnikiem Poległym w Walce o Wyzwolenie Ojczyzny” uczestnicy ruszyli na trasę rajdu.

Na terenie regionu łaskiego nad bezpieczeństwem uczestników rajdu czuwanie objęły Zespoły Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Sędziejowice, oraz ekipa Ratownictwa Medycznego „Falck” z Łasku. Zapewnienie przez organizatorów eskorty ww. służb sprawiło że młodzież czuła się bezpiecznie na trasie rajdu i podczas postoju. W Marzeninie Przewodnik PTTK Ryszard Łodziński przybliżył historię wydarzeń z okresu II wojny światowej, a następnie na pobliskim cmentarzu delegacja młodzieży wraz z Komendantem i Wychowawcą Hufca złożyła kwiaty pod Mogiłą Zbiorową Trzech Żołnierzy Polskich poległych we wrześniu 1939 roku. W lesie koło miejscowości Grabia młodzież wraz z Komendantem HP i Wójtem Gminy Sędziejowice Jerzym Kotarskim złożyła kwiaty pod tablicą pamiątkową Lotnika Chorążego Edwarda Kramarskiego, który poległ 11 września 1939r.

Zakończenie rajdu rowerowego odbyło się w Gospodarstwie Agroturystycznym „Na Wyspie” w Młodawinie Górnym, gdzie przy ognisku uczestnicy rajdu odpoczywali po trudach pokonanej trasy. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji oraz poczęstunek. Były również quizy z nagrodami, przeprowadzone przez Kadrę Hufca Pracy i Konsultantów Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Łodzi - Krzysztofa Łobodzińskiego i Dominikę Rek. „Na Wyspę” w Młodawinie Górnym przybyli również: Komendant Wojewódzki ŁWK OHP Antoni Urbanek, Z-ca Komendanta Andrzej Orzeł, Dyrektor CEiPM w Sieradzu Karol Owczarek, Dyrektor CEiPM w Skierniewicach Ryszard Targowski, Naczelnik OSP w Zapolicach Andrzej Jędrasiak, oraz sponsorzy przedsięwzięcia i pracodawcy. Ostatnim punktem przedsięwzięcia było wręczenie pucharu ufundowanego przez Starostę Zduńskowolskiego Wojciecha Rychlika, oraz nagród przekazanych przez Posła na Sejm RP Mieczysława Łuczaka i Prezydenta Miasta Zduńska Wola Piotra Niedźwieckiego. Ich wręczenia dokonali Komendant Hufca Pracy Romuald Krystyniak oraz Komendanci ŁWK OHP - Antoni Urbanek i Andrzej Orzeł.

Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe dyplomy, znaczki okolicznościowe, materiały informacji turystycznej z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi i upominki z Nadleśnictwa Lasów Państwowych w Kolumnie. Celem rajdu było oddanie hołdu bohaterom i ofiarom II wojny światowej, przypomnienie o wielkim poświęceniu społeczeństwa polskiego, które złożyło najwyższą ofiarę na ołtarzu Ojczyzny. Oprócz akcentów patriotycznych młodzież miała możliwość poznania walorów turystyczno-krajoznawczych.

Tekst: Romuald Krystyniak

Zdjęcia: Joanna Siemińska