naglowek.jpg
 
Aktualności
Dziękczynienie za plony
16-09-2013

Święto Plonów jest głęboko osadzone w polskiej tradycji – dziękujemy Opatrzności za to wszystko, co udało się zebrać z pól i ogrodów, w radosnym nastroju dzielimy się chlebem i biesiadujemy. Dożynki są okazją do zaprezentowania dorobku miejscowych zespołów artystycznych i przypomnienia ludowych tradycji.

 

Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne odbyły się w tym roku w Wojsławicach, zatem honory gospodarzy sprawowali: starosta zduńskowolski Wojciech Rychlik, wójt gminy Zduńska Wola Henryk Staniucha i proboszcz parafii św. Katarzyny w Korczewie – ks. kan. Janusz Gozdalik, który przewodniczył Mszy św. dziękczynnej, odprawionej na terenie zespołu pałacowo-parkowego. Starostowie dożynek: Dorota Kornacka z Annopola Nowego i Krzysztof Kopciuch z Wojsławic, złożyli na ołtarzu chleb wypieczony z tegorocznego ziarna, natomiast delegacje sołeckie z całego powiatu przyniosły w darze piękne dożynkowe wieńce. Msza, koncelebrowana przez proboszczów z terenu powiatu, była sprawowana w intencji rolników i ludzi pracujących na roli.

 


Po uroczystości uformowano korowód, który w takt melodii granych przez orkiestrę OSP Zduńska Wola, przeszedł na boisko Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza. Część obrzędową dożynek rozpoczęła prezentacja wieńców z 33 sołectw: Wojsławice, Górna Wola, Prusinowice, Sikucin, Beleń, Branica, Marzynek, Pstrokonie, Paprotnia, Swędzieniejewice, Strońsko, Woźniki, Zapolice, Annopole Nowe, Annopole Stare, Czechy, Kłady, Gajewniki, Izabelów, Krobanów, Korczew, Michałów, Mostki, Ogrodzisko, Opiesin, Ochraniew, Piaski, Rębieskie, Wólka Wojsławska, Wymysłów, Zamłynie, Zborowskie. W obdarowywaniu delegacji koszami dożynkowymi, jak również w dzieleniu chleba, gospodarzy wspomagał burmistrz węgierskiego miasta Lorinci Vig Zoltan, który przewodniczył delegacji partnerskiego samorządu. Pokrojony chleb trafił do rąk wszystkich uczestników dożynek.


Szczególnym momentem było wręczenie odznak „Zasłużony dla rolnictwa”, przyznawanych przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Otrzymali je rolnicy z gminy Zduńska Wola: Zenon i Agata Banasiowie z Ochraniewa, Dariusz Maniewski ze Zborowskich, Józefa Klamrzyńska z Czechów, Ewa i Sylwester Mataśkowie z Tymienic, Piotr Płócienniczak i Sławomir Tomczyk z Gajewnik, Józef Sadowski z Korczewa i Paweł Sadowski z Wojsławic oraz rolnicy z gminy Zapolice: Jarosław Urbaniak z Jelna i Witold Kozłowicz z Ptaszkowic. Rolnicy z gminy Szadek: Zygmunty Szafarz, Stanisław Bilski i Tomasz Śniadowski, zostali uhonorowani odznakami podczas Dożynek Gminnych w Szadku w dniu 1 września.


W trakcie biesiady dożynkowej wystąpili podopieczni domów kultury z terenu powiatu. Wiele uciechy wywołały konkursy sprawnościowe, m.in. konkurs ubijania masła, i nauka czardasza. Publiczność chętnie odwiedzała stoiska kół gospodyń wiejskich, gdzie można było podziwiać wyroby rękodzieła i skosztować wyśmienitych potraw kuchni wiejskiej. Wieczorem zagrała kapela podwórkowa „Fakiry” z Piotrkowa Trybunalskiego i Zespół „Ukrainian Folk”.


PDF
DRUKUJ
POWRÓT
banerbox3.png
banerbox1.png
banerbox2.png
Bzyliszek lipiec 2014 rok OK wer Cor 9 (2).JPG
baner-strona-regionalna-wystaw2.jpg
baner_250_250.jpg
zajawka.jpg
kalendarz-imprez2.jpg
ZIP-logo-300x263.jpg
baner_right1.png
Bez tytułu.png
baner_right3.png
EDUKACJA.pdf.01.jpg
14045259_POMOC.jpg
b2.png
logo zw.jpg
logo_promuje_lodzkie do plakatu.jpg
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych
och środ. baner.jpg
polair.jpg
sprawdz-jakosc-powietrza2.jpg
plakat.jpg