Dziękczynienie za plony
16-09-2013

Święto Plonów jest głęboko osadzone w polskiej tradycji – dziękujemy Opatrzności za to wszystko, co udało się zebrać z pól i ogrodów, w radosnym nastroju dzielimy się chlebem i biesiadujemy. Dożynki są okazją do zaprezentowania dorobku miejscowych zespołów artystycznych i przypomnienia ludowych tradycji.

Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne odbyły się w tym roku w Wojsławicach, zatem honory gospodarzy sprawowali: starosta zduńskowolski Wojciech Rychlik, wójt gminy Zduńska Wola Henryk Staniucha i proboszcz parafii św. Katarzyny w Korczewie – ks. kan. Janusz Gozdalik, który przewodniczył Mszy św. dziękczynnej, odprawionej na terenie zespołu pałacowo-parkowego. Starostowie dożynek: Dorota Kornacka z Annopola Nowego i Krzysztof Kopciuch z Wojsławic, złożyli na ołtarzu chleb wypieczony z tegorocznego ziarna, natomiast delegacje sołeckie z całego powiatu przyniosły w darze piękne dożynkowe wieńce. Msza, koncelebrowana przez proboszczów z terenu powiatu, była sprawowana w intencji rolników i ludzi pracujących na roli.

Po uroczystości uformowano korowód, który w takt melodii granych przez orkiestrę OSP Zduńska Wola, przeszedł na boisko Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza. Część obrzędową dożynek rozpoczęła prezentacja wieńców z 33 sołectw: Wojsławice, Górna Wola, Prusinowice, Sikucin, Beleń, Branica, Marzynek, Pstrokonie, Paprotnia, Swędzieniejewice, Strońsko, Woźniki, Zapolice, Annopole Nowe, Annopole Stare, Czechy, Kłady, Gajewniki, Izabelów, Krobanów, Korczew, Michałów, Mostki, Ogrodzisko, Opiesin, Ochraniew, Piaski, Rębieskie, Wólka Wojsławska, Wymysłów, Zamłynie, Zborowskie. W obdarowywaniu delegacji koszami dożynkowymi, jak również w dzieleniu chleba, gospodarzy wspomagał burmistrz węgierskiego miasta Lorinci Vig Zoltan, który przewodniczył delegacji partnerskiego samorządu. Pokrojony chleb trafił do rąk wszystkich uczestników dożynek.

Szczególnym momentem było wręczenie odznak „Zasłużony dla rolnictwa”, przyznawanych przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Otrzymali je rolnicy z gminy Zduńska Wola: Zenon i Agata Banasiowie z Ochraniewa, Dariusz Maniewski ze Zborowskich, Józefa Klamrzyńska z Czechów, Ewa i Sylwester Mataśkowie z Tymienic, Piotr Płócienniczak i Sławomir Tomczyk z Gajewnik, Józef Sadowski z Korczewa i Paweł Sadowski z Wojsławic oraz rolnicy z gminy Zapolice: Jarosław Urbaniak z Jelna i Witold Kozłowicz z Ptaszkowic. Rolnicy z gminy Szadek: Zygmunty Szafarz, Stanisław Bilski i Tomasz Śniadowski, zostali uhonorowani odznakami podczas Dożynek Gminnych w Szadku w dniu 1 września.

W trakcie biesiady dożynkowej wystąpili podopieczni domów kultury z terenu powiatu. Wiele uciechy wywołały konkursy sprawnościowe, m.in. konkurs ubijania masła, i nauka czardasza. Publiczność chętnie odwiedzała stoiska kół gospodyń wiejskich, gdzie można było podziwiać wyroby rękodzieła i skosztować wyśmienitych potraw kuchni wiejskiej. Wieczorem zagrała kapela podwórkowa „Fakiry” z Piotrkowa Trybunalskiego i Zespół „Ukrainian Folk”.