Hołd dla Obrońców linii Warty
11-09-2013

8 września na cmentarzu w Strońsku została odprawiona Msza św. polowa w intencji Obrońców naszej ziemi, spoczywających w kwaterze wojennej, odbył się również apel poległych. 4 i 5 września 1939 roku w rejonie Zapolice–Strońsko–Beleń rozegrała się najdłuższa bitwa jednostek Armii „Łódź”, które w ciągu 27 godzin powstrzymywały ataki niemieckiej 8 armii na linię Warty. Wobec miażdżącej przewagi nieprzyjaciela, szczególnie w uzbrojeniu, polscy żołnierze byli zmuszeni opuścić pozycje, ale ich krwawy opór utrudnił Niemcom rozwinięcie szybkiego natarcia w kierunku Łodzi i Warszawy.

Mogiły na skarpie pradoliny Warty kryją szczątki 261 bohaterów tamtych dni. Na ich cześć kompania honorowa 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia oddała salwę honorową – sieradzka Jednostka Wojskowa dziedziczy tradycje 31 Pułku Strzelców Kaniowskich, który przed wojną stacjonował w Sieradzu i brał udział w walkach nad Wartą. Uroczystości patriotyczno-religijne obejmowały również złożenie kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym żołnierzy 4 pp Legionów z Kielc, usytuowanym przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zapolicach.