BELEŃ 2013
09-09-2013

Tegoroczna rekonstrukcja walk wrześniowych w Beleniu Zagórzycach zgromadziła jak zwykle tysiące widzów, działania na polu bitwy miały wyjątkową oprawę, gdyż sama przyroda wzmocniła efekty specjalne, pogoda dopisała wspaniale. Scenariusz widowiska jest stale wzbogacany: poza obroną bunkra i okopów były ataki z powietrza, ostrzał artyleryjski, a na początku inscenizacji rozbudowany epizod ucieczki cywilów oraz wyłapywanie dywersantów. Bitwa rozpoczyna się tradycyjnie o godz. 17.00, natomiast od godz. 14.00 można było oglądać wystawę sprzętu wojskowego, dawnego i współczesnego. Przed inscenizacją odbył się pokaz modeli latających – replik samolotów z okresu ostatniej wojny.

W inscenizacji wzięło udział ok. 200 rekonstruktorów, zjechały grupy z całej Polski: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Strzelcy Kaniowscy”, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułk Piechoty Legionów z Kielc, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Wrzesień'39” z Krakowa, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Strzelcy 31 Pułku Piechoty” z Mszczonowa, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 84 Pułku Strzelców Poleskich, Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty, Stowarzyszenie Historyczne Organizacji Kobiecych II RP, Jednostka Strzelecka 4040 ze Zduńskiej Woli, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Złoty krzyż” ze Zduńskiej Woli, żołnierze 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Militarnych z Częstochowy, Stowarzyszenie Lądowej Obrony Wybrzeża z Gdyni, Stowarzyszenie Drugiego Morskiego Pułku Strzelców z Trójmiasta, Stowarzyszenie Historyczne „Bataliony Obrony Narodowej” z Wielunia, Zwiad 25 Pułku Artylerii Lekkiej z Kalisza, Grupa POLAND z Bydgoszczy i Grupa PEGASUS z Łodzi i Warszawy, Stowarzyszenie Rekonstruktorów Historycznych „Żelazny Orzeł”, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Wrzesień'39 – sekcja niemiecka”, Radomska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Infanterie Regiment, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 28 Infanterie Regiment, GRH Kampsgrupe Saybush z Żywca, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 17 Division 21 Infaterie Regiment. Ludność cywilną odegrały: przedstawicielki Stowarzyszenia 4 Pułk Piechoty Legionów z Kielc, mieszkańcy gminy Zapolice oraz przedstawiciel stowarzyszenia „Złoty Krzyż”.

Imprezę zorganizował powiat zduńskowolski, Stowarzyszenie Historyczne „Strzelcy Kaniowscy” z Łodzi, 15. Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia, gmina Zapolice, GOKiS w Zapolicach, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zapolicach. Beleńska rekonstrukcja przebiega pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej, Wojewody Łódzkiego, Marszałka Województwa Łódzkiego i Polskiego Towarzystwa Historycznego.