Młodzi „Mistrzowie Ortografii”

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – nieprzypadkowo w tym właśnie dniu odbył się finał I Powiatowego Konkursu Ortograficznego „Mistrz Ortografii” pod honorowym patronatem Starosty Zduńskowolskiego. Było to przedsięwzięcie ze wszech miar udane, organizatorzy: Szkoła Podstawowa nr 10 w Zduńskiej Woli i Towarzystwo Kultury Języka Oddział w Zduńskiej Woli zadbali nie tylko o stronę merytoryczną konkursu i sprawne przeprowadzenie eliminacji – pozyskali również sponsorów, którzy ufundowali nagrody dla młodych mistrzów ortografii.

Pomysł uhonorowania święta polszczyzny w formie potyczek językowych został bardzo dobrze przyjęty przez szkoły podstawowe z terenu powiatu zduńskowolskiego – w II etapie uczestniczyło 14 placówek. Finaliści musieli się zmierzyć z dyktandem i testem, zdobywczyniom trzech pierwszych miejsc niewiele brakowało do pełnego sukcesu, oto klasyfikacja:

I miejsce – Joanna Urbaniak, SP Czechy (43 pkt.)

II miejsce – Joanna Śmida, SP 6 (42 pkt.)

Nina Szymonik, SP 9 (42 pkt.)

III miejsce – Julia Ciepłuch, SP Zapolice (41 pkt.)

Czy dyktando było trudne? – każdy może ocenić sam, oto jego treść:

„Spotkanie przyjaciół polszczyzny”

Oto spotykamy się w gościnnych progach zduńskowolskiej „dziesiątki” – noszącej imię Marii Skłodowskiej-Curie, Polki znanej pod każdą szerokością geograficzną, aby zmierzyć się z meandrami polskiej ortografii. W powszechnym odczuciu nasza pisownia uchodzi za jedną z trudniejszych. Jesteście uczestnikami batalii o miano „Mistrza powiatu zduńskowolskiego”/Mistrza powiatu zduńskowolskiego. Jakby nie dość tego, spotykamy się w dniu szczególnym. 21 lutego, corocznie, od roku 1999 począwszy, obchodzimy ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Data ta upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku zginęło pięciu studentów podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Tacy jak Wy, młodzi ludzie są jaskółką nadziei, że język ojczysty obroni się przed tu i ówdzie czyhającymi nań zagrożeniami. Bądźcie nie tylko orędownikami, ale wręcz ambasadorami języka polskiego. Sponsorom dzisiejszego konkursu ślemy w hołdzie, staropolskim obyczajem, głęboki ukłon.

Autor: dr Adam Rychlik

Bez tytułu.png