naglowek.jpg
 
Aktualności
Komunikacja (nie)werbalna - program autorski
09-02-2015

6 lutego 2015r Hufiec Pracy 5-15 w Zduńskiej Woli zakończył realizację pierwszego etapu autorskiego programu „Komunikacja (nie)werbalna”. Celem opracowanego przez nas programu jest zapoznanie młodzieży z czynnikami ułatwiającymi porozumiewanie się, oraz z barierami komunikacyjnymi i ich wpływie na proces porozumiewania się. Zamysłem Kadry Hufca Pracy jest także nauczenie młodzieży budowania pozytywnych komunikatów, a także uświadomienie jej znaczenia komunikacji niewerbalnej w codziennym życiu.

 

W pierwszym tygodniu ferii młodzież  zapoznała się z podstawowymi pojęciami z zakresu języka migowego, oraz z wybranymi problemami środowiska niesłyszących. Ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszyła się nauka posługiwania się polskim alfabetem palcowym – a w tym odczytywanie i prezentowanie podstawowych znaków pojęciowych języka migowego. Warsztaty z języka migowego przeprowadził Pedagog Specjalny -  Pani Aneta Kuśmider. W trakcie zajęć młodzież zapoznała się z pojęciem „Kultury Głuchych”, stereotypami na temat ludzi niesłyszących. Dowiedziała się także, jakie znaczenie w codziennym życiu zarówno dla osób niesłyszących jak i słyszących ma dobra znajomość języka migowego.

Również w tym tygodniu odbyły się warsztaty edukacyjne z psychologiem – Panią Alicją Polką. Zajęcia poświęcone były nauce wyrażania emocji z wykluczeniem agresywnych zachowań oraz sposobom pokonywania barier w komunikowaniu się międzyludzkim. Podczas zajęć nasi uczestnicy zapoznali się z czynnikami zakłócającymi komunikację, dowiedzieli się z czego one wynikają i jak sobie z nimi radzić. Wiele radości sprawiła młodzieży nauka konstruowania poprawnych komunikatów i prowadzenia rozmowy w sytuacji, kiedy występują różnice językowe, różnice w postrzeganiu, czy brak zaufania do odbiorcy.

Zgodnie z programem autorskim Hufca Pracy młodzież weźmie również udział w zajęciach poświęconych sposobom komunikowania się w oparciu o „gryps” i „slang”, oraz sposobom komunikowania się artysty z odbiorcą.

 

Tekst: Joanna Siemińska

Zdjęcia: Barbara Nowak

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
banerbox3.png
banerbox1.png
banerbox2.png
Bzyliszek lipiec 2014 rok OK wer Cor 9 (2).JPG
baner-strona-regionalna-wystaw2.jpg
baner_250_250.jpg
zajawka.jpg
kalendarz-imprez2.jpg
ZIP-logo-300x263.jpg
baner_right1.png
Bez tytułu.png
baner_right3.png
EDUKACJA.pdf.01.jpg
14045259_POMOC.jpg
b2.png
logo zw.jpg
logo_promuje_lodzkie do plakatu.jpg
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych
och środ. baner.jpg
polair.jpg
sprawdz-jakosc-powietrza2.jpg
plakat.jpg