Sukces ucznia III LO w Zduńskiej Woli-Karsznicach
04-10-2019

Uczeń klasy wojskowej III LO w Zduńskiej Woli – Karsznicach z Wojskową Odznaką Górską! Wiktor Janiak, uczeń III klasy wojskowej, reprezentant III LO w Zduńskiej Woli i Młodzieżowej Sekcji Wojskowej Związku Polskich Spadochroniarzy pozytywnie zaliczył kwalifikacje na Wojskową Odznakę Górską 21 Brygady Strzelców Podhalańskich III stopnia.

Pierwszy etap przeprowadzono w oparciu o koszary 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Zadaniem kandydatów była wzajemna asekuracja przy wspinaczce po sztucznej ścianie na trzecie piętro budynku koszar, zjazd i praca na linie z wykorzystaniem przyrządów alpinistycznych, podejście po pionowej linie w górę na węzłach samozaciskowych i egzamin ze znajomości węzłów.

Etap drugi to marsz kondycyjny w Bieszczadach na odległość 30 km z dwoma podejściami po min. 400 m w pionie z obciążeniem min. 16 kg w czasie do 10 godzin. Egzamin odbył się na trudnej trasie z Cisnej do Brzegów Górnych w warunkach padającego deszczu, błota i mgły.

Wojskową Odznakę Górską zwaną "Szarotką" można nosić na mundurze polowym i galowym. Tradycja odznaki nawiązuje do przedwojennych tradycji wojsk górskich.