naglowek.jpg
 
Aktualności
Afrykański pomór świń - Wirus ASF wciąż groźny
13-12-2017

W związku z bardzo poważną sytuacją epizootyczną na granicy wschodniej i dalszym występowaniem wirusa afrykańskiego pomoru świń na terenie kraju, prosimy o zapoznanie się z informacjami dostępnymi na stronie http://old.wetgiw.gov.pl/index.php?action=szczegoly&m_id=33&kat_id=4588.

 

Mając na uwadze rozprzestrzenianie się tej choroby niezwykle istotne jest, aby informacje o zagrożeniach i sposobie zapobiegania szerzenia się tej choroby dotarły do jak największego grona mieszkańców oraz osób podróżujących.

 

Ponadto należy zwrócić uwagę, że szerzenie się ASF jest związane nie tylko z bezpośrednim kontaktem ze zwierzętami zakażonymi, ale także poprzez:

- przenoszenie wirusa przez osoby odwiedzające gospodarstwa rolne i przemieszczające się miedzy nimi

- karmienie zwierząt skażoną paszą oraz wodą

- spożywanie przez zwierzęta skażonych resztek żywnościowych.

 

Mając na uwadze sytuację epizootyczną w zakresie ASF na terenie kraju warto zwrócić uwagę na sposób postępowania z resztkami żywnościowymi. Należy się ich pozbywać w sposób uniemożliwiający ich spożycie przez świnie domowe oraz dziki. Żywność pochodzenia zwierzęcego może zawierać patogeny wywołujące choroby zakaźne zwierząt w tym afrykański pomór świń. 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
banerbox3.png
banerbox1.png
banerbox2.png
Bzyliszek lipiec 2014 rok OK wer Cor 9 (2).JPG
baner-strona-regionalna-wystaw2.jpg
baner_250_250.jpg
zajawka.jpg
kalendarz-imprez2.jpg
ZIP-logo-300x263.jpg
baner_right1.png
Bez tytułu.png
baner_right3.png
EDUKACJA.pdf.01.jpg
14045259_POMOC.jpg
b2.png
logo zw.jpg
logo_promuje_lodzkie do plakatu.jpg
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych
och środ. baner.jpg
polair.jpg
sprawdz-jakosc-powietrza2.jpg
plakat.jpg