Promocja książki J. Stulczewskiego o Stanisławie Fuksie
24-11-2017

Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli wraz z Miejskim Domem Kultury w Zduńskiej Woli i Miejską Biblioteką Publiczną im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli zapraszają na promocję książki Jarosława Stulczewskiego pt. „Stanisław Fuks (1922-1984). Biografia pioniera polskiej archiwistyki filmowej”.

Spotkanie autorskie odbędzie się w czwartek 30 listopada 2017 r. o godzinie 17.00 w sali kameralnej Zduńskowolskiego Centrum Integracji „Ratusz” w Zduńskiej Woli, pl. Wolności 26.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Patronat honorowy nad wydaniem książki oraz promocją objęli: Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny w Warszawie, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Ruch Stowarzyszeń Regionalnych RP w Warszawie, Starosta Zduńskowolski i Prezydent Miasta Zduńska Wola. Wstęp wolny.

Stanisław Fuks (1922-1984) – wybitny polski archiwista, zasłużony działacz kultury, pionier archiwistyki filmowej oraz działacz Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli i członek Rady Programowo-Naukowej Filmoteki Polskiej. Autor pierwszego w Polsce Projektu wstępnego organizacji Centralnego Archiwum Filmowego (1953). W 1973 r. dokonał rewelacyjnego odkrycia na terenie Zduńskiej Woli bezcennych rękopisów wielkiego pisarza i dramaturga Jerzego Szaniawskiego. Stanisław Fuks był długoletnim archiwistą i pracownikiem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, Centralnego Archiwum Filmowego w Warszawie (obecnie Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny) i Telewizji Polskiej w Warszawie (m. in. pracował jako kierownik Archiwum Filmowego w Dziale Filmowym Zespołu Programu Telewizyjnego i kierownik Sekcji w Wydziale Informacji i Katalogów Działu Dokumentacji Programowej). Pomysłodawca i inicjator wielu telewizyjnych filmów dokumentalnych realizowanych przez TVP. Autor pierwszego w historii Telewizji Polskiej pięciotomowego Katalogu polskich telewizyjnych filmów fabularnych (1964-1983). Za swoją pracę na rzecz polskiej archiwistyki i kultury wielokrotnie nagradzany. Zgodnie ze swoją wolą spoczywa na starym cmentarzu w Zduńskiej Woli.