naglowek.jpg
 
Aktualności
Uczciliśmy pamięć walczących w Powstaniu Warszawskim
03-08-2015
Galerie:

Mieszkańcy powiatu zduńskowolskiego uczcili pamięć uczestników zrywu sierpniowego z 1944 roku. Uroczystości z okazji 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się 1 sierpnia przy tablicy poświęconej jego uczestnikom, umiejscowionej przy ul. Dąbrowskiego 7 w Zduńskiej Woli.

 

Wydarzenia z 63 pamiętnych dni z 1944 roku przypomnieli Wojciech Rychlik, starosta zduńskowolski i Piotr Niedźwiecki, prezydent Zduńskiej Woli. Zebrani wspólnie z proboszczem bazyliki mniejszej  ks. Dariuszem Kalińskim odmówili modlitwę w intencji ofiar Powstania.

Wśród zaproszonych na uroczystości gości byli pan Witold Jachowicz, syn kapitana „Konara”, bohaterskiego dowódcy Batalionu Chrobry I, pan Maciej Jarosiński, skarbnik Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, kombatanci, przedstawiciele władz miasta, gmin i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, szkół, stowarzyszeń i organizacji, mieszkańcy powiatu.

O godzinie 17, tak jak w całym kraju, zawyły syreny i zduńskowolanie uczcili pamięć powstańców trwając w milczeniu przez 71 sekund.

 

Tuż po uroczystości przy ul. Dąbrowskiego, zorganizowanej przez Powiat Zduńskowolski
i Stowarzyszenie Historyczne Chrobry I, w siedzibie Centrum Integracji Ratusz otwarto wystawę fotograficzną, zorganizowaną przez Stowarzyszenie Historyczne Chrobry I  - „… a duchy Ich krążą pośród nas, żywych…”

 

O godz. 18.00 zainteresowani obejrzeli film „Kamienie na szaniec” w reżyserii Roberta Glińskiego. Wstęp na bezpłatną dla widzów projekcję w kinie Ratusz został sfinansowany przez Powiat Zduńskowolski i Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli.

 

Wśród imprez towarzyszących tegorocznym uroczystościom z okazji 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego znalazły się wystawa w zduńskowolskim muzeum - „Janina Jaśkiewicz - świadoma misja”, zorganizowana przez Urząd Miasta Zduńska Wola i Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, koncert „MAŁPA & m2.”, zorganizowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli, Stowarzyszenie „Pamiętamy” i Urząd Miasta Zduńska Wola oraz festyn rodzinny na terenie Orlika przy Szkole Podstawowej nr 10, zorganizowany przez Młodzież Wszechpolską.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
banerbox3.png
banerbox1.png
banerbox2.png
Bzyliszek lipiec 2014 rok OK wer Cor 9 (2).JPG
baner-strona-regionalna-wystaw2.jpg
baner_250_250.jpg
zajawka.jpg
kalendarz-imprez2.jpg
ZIP-logo-300x263.jpg
baner_right1.png
Bez tytułu.png
baner_right3.png
EDUKACJA.pdf.01.jpg
14045259_POMOC.jpg
b2.png
logo zw.jpg
logo_promuje_lodzkie do plakatu.jpg
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych
och środ. baner.jpg
polair.jpg
sprawdz-jakosc-powietrza2.jpg
plakat.jpg