naglowek.jpg
 
Aktualności
Uroczystości majowe
04-05-2015

Uroczystości przy pomnikach Jana Pawła II i K. Kałużewskiego i J. Sylii, msze święte w intencji Ojczyzny, imprezy sportowo-rekreacyjne - tak minęły obchody majowych świąt w powiecie zduńskowolskim.

 

          Uroczyści związane z obchodami Święta Flagi Rzeczpospolitej rozpoczęto mszą świętą w intencji Ojczyzny, odprawioną w kościele pw. NSPJ w Zduńskiej Woli Karsznicach, po której uczestnicy przemaszerowali pod pomnik Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylii. Wiązanki kwiatów złożyli tutaj przedstawiciele władz samorządowych, organizacji kombatantów, szkół i wielu innych instytucji i stowarzyszeń społecznych.

 

Uczestnicy uroczystości przeszli następnie ulicami Karsznic na plac apelowy Zespołu Szkół przy ul. Okrzei.

 

- Spotykamy się dziś, w przededniu jednej z najistotniejszych uroczystości państwowych, jaką jest rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, aby oddać cześć należną symbolom naszego państwa. Aby pokazać, jak bardzo jesteśmy dumni z dokonań naszych przodków i z tego, że jesteśmy Polakami.(…) Przypadający dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to najmłodsze w naszym kraju święto. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 roku. Data 2 maja nie jest przypadkowa. Z uzasadnienia ustawy wprowadzającej święto, wynika, że  chodziło o dzień w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski. 2 maja 1945 r. polscy żołnierze, zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec, umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. W czasach Polski Ludowej, tego dnia zdejmowano wszelkie symbole zawierające barwy narodowe, pozostałe po pierwszomajowym święcie pracy, aby nie były eksponowane w dniu rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja - mówiła w swoim okolicznościowym wystąpieniu Anna Szubert, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Zduńskiej Woli.

 

Po uroczystym podniesieniu flagi państwowej, uczestnicy spotkania wzięli udział w przygotowanym przez szkołę pikniku pn. „Połączeni bielą i czerwienią”.

 

            Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się placu przy Stadionie Miejskim, skąd zebrani i poczty sztandarowe przemaszerowali do kościoła św. Antoniego. Po mszy św. w intencji Ojczyzny, uczestnicy przeszli ulicą Łaską w pobliże pomnika Jana Pawła II, gdzie uroczyste przemówienie wygłosił Wojciech Rychlik, starosta zduńskowolski.

 

- Święto Konstytucji 3 Maja to jedno z ważniejszych świąt państwowych, jakie obchodzimy w Polsce. Przy tej okazji pytania o ojczyznę i patriotyzm nasuwają się same. (…) Współczesna Polska to nasze wspólne dobro, które musimy pielęgnować. Nie tylko przy okazji takich świąt, jak dzisiejsze, ale w codziennej pracy. Mamy to szczęście, że dla nas patriotyzm nie oznacza udziału w konspiracji czy w walkach powstańczych. Dzisiejszy kraj jest wolny i suwerenny, a my Polacy mamy nowe obowiązki. Patriotyzm w XXI wieku to przede wszystkim bycie dobrym człowiekiem i obywatelem. To kultywowanie pamięci o bohaterach narodowych, troska o dorobek intelektualny i kulturalny ojczyzny, dbałość o współobywateli oraz prawidłowe posługiwanie się językiem narodowym. To również uczciwość w relacjach z instytucjami państwowymi i samorządowymi oraz w życiu gospodarczym. Myśląc o Polsce pamiętajmy słowa Jana Pawła II, który pisał: "Ojczyzna to dziedzictwo po ojcach: stan posiadania ziemi i terytorium, ale jeszcze bardziej wartości i treści duchowych – mówił w swoim wystąpieniu starosta zduńskowolski.

Wśród składających okolicznościowe wiązanki kwiatów przy pomniku Jana Pawła II byli przedstawiciele władz powiatu, miasta, gminy, kombatanci, przedstawiciele organizacji społecznych i wielu innych instytucji.

Imprezy sportowe: Turniej Strzelecki o Puchar Starosty Zduńskowolskiego z Okazji Narodowego Święta 3 Maja, zorganizowany przez Szkolny Klub Strzelectwa Sportowego Ligi Obrony Kraju „Sokół” w Zduńskiej Woli oraz Turniej Rugby z okazji Święta Konstytucji, w którym zwyciężyła drużyna Orkana Sochaczew, a zorganizował go na Stadionie Miejskim - Rugby Klub Zduńska Wola.  

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
banerbox3.png
banerbox1.png
banerbox2.png
Bzyliszek lipiec 2014 rok OK wer Cor 9 (2).JPG
baner-strona-regionalna-wystaw2.jpg
baner_250_250.jpg
zajawka.jpg
kalendarz-imprez2.jpg
ZIP-logo-300x263.jpg
baner_right1.png
Bez tytułu.png
baner_right3.png
EDUKACJA.pdf.01.jpg
14045259_POMOC.jpg
b2.png
logo zw.jpg
logo_promuje_lodzkie do plakatu.jpg
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych
och środ. baner.jpg
polair.jpg
sprawdz-jakosc-powietrza2.jpg
plakat.jpg